BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Aktualitet

Kapen 585 kg 'të bardhë' në vendin fqinj/ Policia zbardh njoftimin: Droga erdhi nga Shqipëria, mbi pako kishte simbole...

Kapen 585 kg 'të bardhë' në vendin fqinj/ Policia

Nuk ishte hera e parë që policët e Prokurorisë së Narkotikëve të Selanikut gjendeshin përballë një ngarkese kaq të madhe kokaine.

Megjithatë, këtë herë sasia ishte padyshim spektakolare, mbi gjysmë ton kokainë të pastërtisë së lartë, sasia më e madhe e kapur ndonjëherë në Selanik.

Gjatë prezantimit të rastit nga policia, pakot me lëndën narkotike, 585 kg, kanë formuar një kodër.

Të gjitha pakot kishin simbole mbi to, përfshirë edhe simbolin nazist,, që duket se i referohet praktikës së karteleve të Amerikës Latine për të identifikuar sasitë e mëdha të kokainës që prodhojnë në laboratorët e tyre.

Informacioni për ngarkesën mbërriti tek autoritetet greke  përmes zyrës së Administratës Amerikane të Antidrogës (DEA) në Athinë.

Zyrtarisht nuk dihet se si dhe kur ka mbërritur droga, por konsiderohet e sigurt se ngarkesa është transportuar me traget bregdetar për në portin e Selanikut. Ajo është marrë nga anëtarë të një grupi që kanë udhëtuar drejt Greqisë nga Shqipëria, ku duket se ndodhet edhe baza e aktivitetit të tyre kriminal.

Policia ka vëzhguar lëvizjet e dyshimta të personave të përfshirë, anëtarë të organizatës kriminale dhe pas një operacioni të gjerë që kulmoi të enjten e kaluar, u arrestuan gjithsej pesë persona, katër shqiptarë dhe një grek.

Shqiptarët janë të moshës 50 dhe 42 vjeç dhe dy mbesat e tyre 21 dhe 33 vjeç.

Ata përballen me akuzat e krijimit dhe anëtarësimit në një organizatë kriminale, trafikimin e lëndëve narkotike, bashkërisht dhe profesionalisht (në formën e importimit, ruajtjes, posedimit dhe transportit).

Siç u bë e ditur gjatë prezantimit të rastit nga Policia, sasia e sekuestruar llogaritet të vlejë nëse shitet me shumicë nga 11 deri në 33 milionë euro.

Në doza më të vogla, mund të arrijë edhe 175 milionë euro. Nga dokumentet gjyqësore të çështjeve përkatëse rezulton se shpenzimet e transportit për çdo kilogram kokainë arrijnë në 2000 euro, ndërsa “shpërblimi” i ndërmjetësve, që zakonisht janë zyrtarë të korruptuar të qeverisë, që ndihmojnë veprimtarinë e bandave mund të arrijë në 12 mijë euro për kilogram.

Për sa i përket çmimit të shitjes, sipas të njëjtave dokumente, në territorin grek llogaritet se kur kokaina shitet me shumicë (zakonisht në sasi mbi 5 kilogramë), vlera e saj varion nga 32.000 deri në 60.000 euro, për kilogram. Përkundrazi, kur shitet me pjesë, pra me pakicë, çmimi i tij fillon nga 60 mijë dhe i afrohet 120 mijë euro për kilogram.

Më të lexuarat