BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

“Ka një javë që flitet për arrestimin e Dakos”/ Eksperti Karamuço zbulon si rrodhi informacioni nga SPAK

“Ka një javë që flitet për arrestimin e Dakos”/

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Top Story për arrestimin e ish-kryetarit të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako tha se informacioni për arrestimin e tij rrodhi që javën e kaluar dhe se për këtë duhet të vendosim një rregull.

“Unë jam i fokusuar te disa gjëra në doktrinën e sundimit të ligjit: Kemi dy terma që na kanë shqetësuar: paprekshmëria dhe pandëshkueshmëria. Për paprekshmërinë: Nëse ka pretendim dikush dhe të akuzon shko paraqitu dhe jep llogari sipas procedurave ligjore të kodit penal. Për pandëshkueshmërinë: A dënohen këto njerëz më pas apo jo?”, tha eksperti.

Karamuço përmendi edhe një fazë të tretë, ndëshkueshmëria, për të cilën tha që personi që do të arrestohet e di përpara se të merret masa e sigurisë.

“Ne kemi një javë që e dimë. Një koleg i juaj më thanë që një media i tha të shtunën ‘hajde të martën në emision se do arrestohet Dako’. E kam të ndëshkueshmëria , kur ti shkon dhe i thua personit që do shkosh ta arrestosh.  E kam për çdo rast që duhet të vendosim një rregull. Jemi të gjithë të paqartë. Kur thirret 8 muaj një person, merret në pyetje, ai është i përgatitur, di për çfarë po flet”, tha Karamuço.