BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

Katërfishimi i çmimit të energjisë nga 1 tetori/ Gazetari i njohur ngre alarmin dhe zbardh gjithë të vërtetën: Ta ‘rruajnë’ një 100-çe në muaj me këtë lloj skeme

Katërfishimi i çmimit të energjisë nga 1 tetori/ Gazetari

Enti Rregullator i Energjisë miratoi të premten propozimin e qeverisë për të 4-fishuar çmimin e energjisë elektrike nga 1 tetori, për çdo kilovat të harxhuar mbi fashën 800 Këh. Nga ky vendim do të preken mbi 71 mijë familje.

Gazetari Klodian Tomorri në një reagim në rrjetet sociale, thotë se bordi i ERE-s ka caktuar çmimin aq sa e ka kërkuar qeveria, ndërkohë që për interesin publik, mund të miratonte një tjetër çmim më të ulët.

Një tjetër problem që ngre gazetari në reagimin e tij është fakti që lexuesit e matësave elektrikë nuk shkojnë brenda muajit në familjet shqiptare dhe nga 1 tetori, nëse leximi i matësit vonon, kjo do të rrezikojë që familjet të paguajnë më shumë nga çfarë konsumuar realisht gjatë muajit.

“Faturisti nuk vjen ne daten 31 per te lexuar sahatin, por vjen ne daten 4 per shembull. Ta rruajne nje 100-ce ne muaj me kete lloj skeme”, shkruan gazetari.

Reagimi i plotë i gazetarit Klodian Tomorri:

Keta te Entit Rregullator edhe mund ta benin cmimin e ri te energjise 1 leke me pak nga ai qe kerkoi qeveria psh. Thjesht sa per t’u dukur qe jane burra me autoritet.

Se ne qofte se keta miratojne ca u thote qeveria per cfare duhen pastaj? Me mire i rrisim rrogen Rames dhe ministrave se sa paguajme pleqte e urte te ERE-s.

Tani, kjo puna e dy fashave do krijoje nje problem te madh ne menaxhim. Se ceshtja ketu eshte, qe OSHE ka incentive te mbledhe me shume para apo jo. Dhe ka nje metode shume efikase. Faturisti nuk vjen ne daten 31 per te lexuar sahatin, por vjen ne daten 4 per shembull. Ta rruajne nje 100-ce ne muaj me kete lloj skeme.