BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Aktualitet

'Kemi bërë shpopullim të vendit'/ Nora Malaj 'shuplakë' sistemit arsimor: Në 2030 studentët do studiojnë për influencer

'Kemi bërë shpopullim të vendit'/ Nora Malaj

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit, duke ironizuar kështu mangësitë në sistemin arsimor.

Sipas saj kjo do të ndodhë sepse studimet orientohen nga kërkesat e tregut të punës dhe influencer do të shihet si një mundësi shumë e mirë punësimi.


“Sistemi i arsimit është në formë spirale. Fillon nga parashkollori dhe përfundon në universitet. Madje unë do shkoja pak më thellë, fillon që në sistemin e fëmijërisë së hershme dhe të vonë, pra fillon nga 3 deri në x moshë. Kemi bërë shpopullim të vendit, kemi bërë Kasandrën, por s’na ka besuar njeri kur e kemi thënë. E themi me dhimbje se të gjithë ne jemi pjesëtarë të fushës akademike dhe duam që të bëhet më mirë dhe kemi kuptuar 4 gjëra. Nuk ka arsim pa para, në asnjë vend të botës.

Problemi më i rëndësishëm është si e shikon ti gjithë qasjen e zhvillimit që të shkosh deri në universitet për të bërë atë që quhet progesion mbarëkombëtar. Po të shohësh mënyrën si u rankuan prioritetet dhe jo prioritetet, tregon një fakt të padiskutueshëm, tregu i punës orienton studimin dhe unë ta garantoj, në vitin 2030 60% e studimeve do të ndryshojnë. Për herë të parë po hyn sivjet një trend i ri. Trendi i influencer me teknologjinë bashkëkohore dhe po quhet si një nga fushat më të mira të studimit sepse sot bota po shkon drejt kësaj qasje,” – u shpreh Malaj.

 

Më të lexuarat