BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Aktualitet

Kërkime për viktimat e regjimit komunist në Shqipëri

Kërkime për viktimat e regjimit komunist në Shqipëri

Dokumente të shqyrtuara së fundi nga Autoriteteti i Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit flasin për një numër të lartë të pushkatuarish dhe të burgosurish politikë në zonat kufitare të Gjirokastrës dhe Sarandës, në kufi me Greqinë. Sipas studiuesve nga lista e personave që u ekzekutuan me apo pa gjyq bie në sy numri i lartë i grave që u pushkatuan gjatë regjimit komunist. Studiuesit thonë se do të kërkohen hulumtime të mëtejshme sidomos për të pagjeturit që humbën jetën në burgje apo u ekzekutuan.

Zonat kufitare të Shqipërisë me Greqinë në Gjirokastër dhe në Sarandë njohën gjatë regjimit komunist një persekutim të egër me egzekutime, burgosje politike dhe përndjekje të familjeve.

Jorgo Masho nga Sofratika e Gjirokastrës, ish i burgosur politik, thotë se se vetëm në rrethin e Gjirokastrës janë mbi 600 të burgosur politikë dhe rreth 200 të pushkatuar me dhe pa gjyq mes të cilëve 11 gra, gjatë regjimit komunist.

“Vetëm në rrethin e Gjirokastrës janë 603 të burgosur politikë të dënuar ndërsa në zonnë e Dropullit janë 274 të burgosur. Një pjesë e tyre janë pushkatuar. Në rrethin e Gjirokastrës janë204 persona të pushkatuar, ndërsa në zonën e Dropullit janë 49 të pushkatuar mes të cilëve 11 gra", thotë ai.

Ajo që bie në sy nga hulumtimet më të fundit në dokumente është numri i lartë i grave të pushkatuara thotë për Zërin e Amerikës, Ardita Repishti nga Autoriteti i Dosjeve.

“Sipas listave që ne zotërojmë në këtë moment numri i tyre është tejet i lartë . Ka 20 gra që kanë humbur jetën në burg , trupat e të cilave nuk kanë sot familjarët dhe të pakëtn 92 të tjera , të cilat janë të dënuara dhe të egzektuara. Shumë prej tyre janë nga pakica greke në Gjirokastër dhe në Sarandë, shumë prej tyre të cilësuara agjente dhe të pushkatuara me vendim gjyqi”, thotë zonja Repishti.

Sipas saj nevjiten hulumtime të mëtejshme për fatin e këtyre grave dhe familjeve të tyre .

“Janë objekt i hulumtimeve të mëtejshme të Autoritetit të Dosjeve për të zbuluar përtej faktit se cfarë ndodhi me gratë e dënuara, me familjet e tyre të copëtuara, mënyra se si ato u përndoqën dhesi vazhduan të ndëshkoheshin nga regjimi komunist", thotë ajo.

Zonja Repishti thotë se periudha më e egër e ndëshkimeve ka qenë në vitet e para të instalimit të pushterit komunist.

“Sipas dokumenteve që ne i shohim vitet e para të instalimit të pushtetit kanë qenë më të ashpra .Për këto vite për fat të keq shohim mungesë dokumentacioni sepse shumë gjëra nuk i gjen të shkruara në letër”.

Ndërsa Jorog Masho thotë se persekutimet më të mëdha në zonat kufitare në Dropull u vunë re në në vitet 45 -46.

“Një pjesë e fillimit të 45 dhe 46 që shteti këkronte të mblidhte florninjtë nga shetas të ndryshëm minoritarë grekë të ciëlt kanë qenë marrë me tregëti dhe duke mos arritur t`ua gjejnë i kanë marrë, i kanë akzuaur, një pjesë tjetër pastaj të atyre që ishin në zonat kufitare si bashkëpuntorë të atyre njerëzve që arratiseshin në vitet 45-46", thotë zoti Masho.

Shumë familje në zonat kufitare të Shqipërisë me Greqinë kanë emigruar pas përmbysjes së regjimit komunist dhe nuk kanë mundur ti kërkojnë eshtrat e familjarëve të tyre që u vranë apo humbën jetën në burgje./VOA