BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Aktualitet

Kini kujdes nga ky detaj! Gabimi që nuk duhet ta bëni kurrë: Ja si mund të infektoheni nga lija e majmunit që po përhapet me shpejtësi edhe në Europë (DISA NGA SIMPTOMAT)

Kini kujdes nga ky detaj! Gabimi që nuk duhet ta bëni kurrë: Ja

Me rritjen e rasteve të lisë së majmunëve në Itali dhe Evropë, ekspertët kanë filluar të vënë në dyshim transmetimin e këtij virusi. “Ajo ende nuk mund të përkufizohet rreptësisht si një sëmundje seksualisht e transmetueshme”, shpjegon Andrea Antinori, drejtor i Njësisë së Imunitetit Viral në Spallanzani. “Ngjitja ndodh përmes kontakteve të ngushta, si p.sh. marrëdhëniet seksuale, të cilat megjithatë nuk janë të vetmet kontakte të ngushta të mundshme. Prandaj do të shmangja identifikimin e kësaj sëmundje si një sëmundje seksualisht të transmetueshme për momentin dhe mbi të gjitha duke identifikuar popullatën e meshkujve që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkujt si bartës të kësaj sëmundjeje”. Gjë që, thekson Antinori, “duhet të kuptohet ende, sepse po përballemi me një valë të re, ndryshe nga sa e kemi njohur historikisht në dekadat e mëparshme”.

Virusi i majmunit, i cili deri më tani transmetohej pothuajse ekskluzivisht në Afrikë, pas pickimit të brejtësve, në fakt po ndryshon sjelljen e tij. Për momentin, siç raporton Il Giorno, mendohet se infeksioni ndodh kryesisht nëpërmjet shkëmbimit të pështymës dhe sekrecioneve të trupit. Virusi hyn në trup përmes çarjeve në mukozën (plagë, ulçera në gojë, çarje anale) dhe arrin në nyjet limfatike, ku shumohet, duke prodhuar një ënjtje të lehtë të gjëndrave, temperaturë dhe dhimbje muskulore.

Dhe kujdes, nuk përjashtohet që virusi i majmunit të transmetohet mes familjarëve, siç ndodh për shembull në hepatitin C, për shkëmbimin e sendeve personale, një krehër ose furçë dhëmbësh të infektuar.