BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Aktualitet

“Kjo është patatja e nxehtë”, Mentor Kikia nxjerr prapaskenat dhe bën thirrjen urgjente: Jemi përpara një hiperskandali! Prokuroria duhet të...

“Kjo është patatja e nxehtë”, Mentor Kikia nxjerr

Një skemë zhvatjeje e cilësoi gazetari Mentor Kikia skandalin e inceneratorëve, për të cilin LSI bëri dje të ditura fakte të reja.

Kikia tha se skandali ka një përmasë të re: bashkëpunimin e kompanive të përfshira në projektet infrastrukturore dhe përdorimin prej tyre të të njëjtit mekanizëm me të cilin janë tejfryrë kostot për ndërtimin e rrugëve.

“Skandali i denoncuar nga LSI është shumëdimensional. Edhe pse është denoncuar dhe flitet për evazion fiskal, është shumë më tepër se kaq. Këtu kemi të bëjmë me zhvatje. Është një grup i stërmadh kriminal, i organizuar me një skemë të qartë. Deri tani çështja është përqendruar te inceneratorët sepse ata janë patatja e nxehtë. Por dje zyrtarët e LSI përmendën një fakt tjetër që hap një tjetër përmasë skandali: me këtë rrjet kompanish kishin bashkëpunuar kompani të tjera që fitojnë tendera për infrastrukturën. Këto rezultojnë të jenë përdoruese të këtij mekanizmi për të fryrë kostot. Kompanitë kanë rritur kostot për ndërtimin e rrugëve. Këtu vijmë te një problem me të cilin ne përballemi shpesh: kostot e tejfryra. Nëse ekzistojnë fakte edhe për këtë, jemi përpara një hiperskandali dhe prokuroria duhet të hetojë.”, u shpreh Kikia.

Më të lexuarat