BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Aktualitet

“Kjo është ura më e sigurtë që mund të mbajë të lidhur aspiratën e Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Europian”/ Ish-ambasadori i njohur zbërthen vizitën e kancelares Merkel në Tiranë: Ishte një “amanet” për ...

“Kjo është ura më e sigurtë që mund të

Ish-ambasadori Arben Ceku vlerëson vizitën e Angela Merkel në Tiranë, si një “amanet” për pasuesin e saj në rolin e kancelarit.

“Nuk ka asgjë rastësore për kancelaren e Gjermanisë, çdo lëvizje e saj ka domethënie të jashtëzakonshme, sidomos tani, që po i mbaron mandati. Fakti që ka shkuar në Beograd dhe Tiranë, do të thotë shumë për vëmendjen që Gjermania i kushton Ballkanit perëndimor. Ka një mesazh edhe për pasardhësit e saj, për ta parë procesin e Berlinit, një nga shtyllat  e bashkëpunimit të Berlinit me Ballkanin Perëndimor, në gjithë seriozitetin e tij”, thotë ai.  

Sipas diplomatit, kandidatët që janë për kancelarinë, do të vazhdojnë të ndjekin këtë marrëdhënie të zyrtarizuar pikërisht nga Merkel në 2014, por ku janë investuar edhe vende të tjera të BE por edhe nga Britania e Madhe.  

Çejku cilëson atë proces si “ura më e sigurt që mund të mbajë të lidhur aspiratën e Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Europian”, ndërkohë çdo iniciativë tjetër është e mirëpritur por deri kur të mos shkoi në konfrontim me atë proces.

“Open Ballkan është një rrugë më e ngushtë me vetëm 3 udhëtarë. Procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm, sepse gjithëpërfshirja është kryefjalë në Ballkanin Perëndimor. Procesi i Berlinit ishte një lloj para anëtarësimi për shkak të qasjes së saj konkrete nga ana ekonomike, edhe pse investimet në infrastrukturë janë të pamjaftueshme, ne bëjmë investime nga buxheti  ndërkohë që mund të merrnin financime nga ky proces, siç ka bërë Serbia”, thotë Çejku për A2.

Më të lexuarat