BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Aktualitet

“Kjo për mua ishte një mrekulli”/ Mbesa e Reshat Bardhit rrëfen ngjarjet e pabesueshme: Babi po vdiste, e ngriti me 3 këndime

“Kjo për mua ishte një mrekulli”/ Mbesa e Reshat Bardhit

Me rastin e Sulltan Nevruzit, e ftuar në studion e emisionit “Goodmorning Albanians” në Euronews, ishte e ftuar Kimete Qosja, mbesa e Baba Reshat Bardhi, e cila rrëfeu disa nga historitë e mrekullive të bëra prej gjyshit të saj.

Qosja zbuloi se njëra prej mrekullive ishte shpëtimi i babait të saj, Ademit, kur po linte amanetet në shtratin e vdekjes. Ajo tha se Baba Reshati i këndoi tre herë dhe i ati u çua nga krevati.

“Edhe për ndërrimin e jetës së babit, babain e doja shumë dhe në mëngjes kur po jepte amanetet, marrë babai Reshatin dhe e njoftova. Ai erdhi shumë shpejt për 5 minuta dhe babai ishte shumë rëndë. Ai me tre këndime e ngriti. I këndoi herën e parë, ai nuk u përmend. I këndoi herën e dytë, ai lëvizi dorën dhe i këndoi herën e tretë dhe babai u ngrit. I tha “hajde Adem se do vjelim rrushin të bëjmë rakinë, a të mjaftojnë dhe 10 vite jetë””, tha ajo.

Gjithashtu ajo rrëfeu dhe një episod tjetër kur ishte 18-vjeçe me Baba Reshatin, të cilin po ashtu e cilësoi si mrekulli.

“Ai vërtetë ishte njeri i madh dhe nuk kemi ditur të kërkonim prej atij. Mund të jepte urata nga më të fuqishmet.

Para se të hapej teqeja shkoja në shtëpinë e tij dhe e ndihmoja, pasi ishte vetëm gjyshja. Mbaj mend njëherë që kisha gatuar unë, duhet të kem qenë 18-vjeçe, 50-vite para, baba Reshati ishte aty dhe po pinte një got raki. Të them të drejtën edhe unë e pija rakinë se babai im bënte dhe pasi mbaroi gotën më tha shko mbushe këtë gotën nga dhoma tjetër. Atij nuk I kërkoja dot që të pija dhe unë. Unë vetë aty, isha te dhoma e tij e gjumit dhe thashë nuk po e kthej këtu se më duket sikur më shihnin dhe murret. Nuk e piva as në korridor, as në oborr se mos më shihte nga dritarja. E piva në korridorin e vogël kur po hyja në guzhinë. Kur ia çova ai më tha: “A të pëlqeu?”. Nuk e di nga e kuptoi, se nuk mund të më shihte, kjo për mua ishte një mrekulli”, tha ajo.