BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Aktualitet

Koncesioni i sterilizimit, gazetari zbulon prapaskenat: Beqaj ideatori dhe personazhi kryesor që vuri në lëvizje procesin

Koncesioni i sterilizimit, gazetari zbulon prapaskenat: Beqaj ideatori dhe

Gazetari Elkier Bushkolaj foli për hetimet lidhur me koncesionin e sterilizimit dhe masën e sigurisë nga SPAK për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Komentet i bëri nga emisioni “Open”.

Ai u shpreh se dosja e koncesionit të sterilizimit ngjan me atë të Arben Ahmetaj, për elementët e udhëtimeve dhe shkëmbimeve të mesazheve me e-mail. Ndër të tjera tha se të gjitha indiciet të çojnë të besosh se Ilir Beqaj është ideatori dhe personazhi kryesor që ka vënë në lëvizje gjithë mekanizmin për koncesionin e sterilizimit.

“Kush pashë dosjen e SPAK, mu kujtua ajo e Arben Ahmetajt. Ishin udhëtimet dhe shkëmbimi i email-ve. Përpara 2013 ka pasur një laborator sterilizimi. Beqaj ka qenë në dijeni dhe për funksionimin e laboratorit do duhej vetëm trajnimi i stafit. Kjo do të kishte kosto 1 mln euro në vit, që është më i ulët se koncesioni. Megjithatë vendosi të vinte në funksion koncesionin.

Ka pasur disa udhëtime mes Rrapajt dhe Rrjepajt, kryesisht në Itali. Beqaj si ministër ka pasur për detyrë të parandalonte konfliktin e interesit mes Rrjepat dhe Rrapajt. Kanë qene edhe emali që faktonin  miqësinë, ata kishin një shprehje, ku i drejtoheshin njëri-tjetrit me termin ‘fra’, që do të thatë ‘vëlla’ nga italishtja. “’Fra si je? Atë dokumentacionin ta kam nisur me email ”. Ky email i ka shkuar dhe zotit Beqaj. Duhet të kuptojmë se për dokumentacionin, u qep që të rrinte si kostum që t’i rrinte vetëm Rrjepajt.

Indicet të çojnë të besosh se Ilir Beqaj është ideatori dhe personazhi kryesor që ka vënë në lëvizje gjithë mekanizmin.”, u shpreh Bushkolaj.

Më të lexuarat