Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konferencë ‘live’ midis Shqipërisë dhe Italisë, ja rezultatet që dha operacioni dy vjeçar dhe të arrestuarit në Vlorë

Postuar: 12/02/2019 - 11:49

Prokuroria e Krimeve të Rënda në bashkëpunim me Policinë e Shtetit kanë zhvilluar një konferencë të përbashkët me homologët e tyre në Itali, ku kanë dhënë informacione për mega-operacionin që goditi katër grupe kriminale që trafikonin kanabis dhe armë.
 
Zyrtarët italianë kanë falenderuar homologët shqiptarë për bashkëpunimin, ndërkohë që operacioni u organizua nga skuadra e para e përbashkët midis dy shteteve, e krijuar në vitin 2016-të. Përveç kanabisit dhe armëve, këto grupe kryenin edhe trafikun e kokainës dhe heroinës, të destinuara për tregun evropian.
 
Prokuroria e Leçes ka lëshuar 27 urdhër-arreste dhe gjashtë prej tyre janë ekzekutuar në Shqipëri.
 
Të arrestuarit në vendin tonë janë shtetasit:
 
Luka Beqiraj
 
Bilbil Kabello
 
Arbnor Hoxhaj
 
Denis Pashaj
 
Kujtim Elmazi
 
Kristian Llanaj
 
Ndërkohë, shqiptarët e arrestuar në Itali janë:
 
Dorian Alikaj
 
Altin Avduramani
 
Ajet Cepaj
 
Klaudio Fani
 
Artur Malo
 
Raul Xheninaj
 
Dy shqiptarë përfshirë në këtë grup ndodhen aktualisht të burgosur në Shqipëri, një tjetër shqiptar ndodhet i burgosur në Mal të Zi, ndërsa gjashtë shqiptarë tjerë ndodhen në kërkim.
 
Operacioni dy vjeçar është shtrirë në Shqipëri në të paktën tre qytete: Durrës, Vlorë dhe Lezhë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 09:33

Anija “Mati” e Forcës Detare shqiptare shpëtoi 2 peshkatarë në det të hapur, në perëndim të gadishullit të Karaburunit, të cilët kishin dhënë alarmin për ndihmë.

Postuar: 21/04/2019 - 09:13

Kryeministri Edi Rama u uruar sot të gjithë besimtarëve katolikë Pashkët.Me anë të një postimi në

Postuar: 21/04/2019 - 09:07

Sipas MeteoAlb: Kushtet atmosferike të qëndrueshme do të diktojnë mot të kthjellët në të gjithë v

Postuar: 21/04/2019 - 08:14

 Kur kanë kaluar 12 ditë nga supergrabitja e 6.5 milionë euro në Rinas, Policia e Shtetit ka

Postuar: 21/04/2019 - 08:11

Kur kanë kaluar tre ditë nga arrestimi i 36-vjeçarit Bledar Pupa dhe 31-vjeçarit Orges Stefanidhi

Postuar: 20/04/2019 - 23:15

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima do të kandidojë për kryetar të Bashkisë

Postuar: 20/04/2019 - 23:06

Profesor Artan Fuga në një postim ironizues në faqen e tij në Facebook ka analizuar situatën në t