BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Aktualitet

Koronavirusi në Shqipëri/ Epidemiologu Erion Dasho jep detaje: Situata është e qetë si pasojë e...

Koronavirusi në Shqipëri/ Epidemiologu Erion Dasho jep detaje: Situata

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho ka folur për situatën e pandemisë në Shqipëri, duke theksuar se si pasojë e imunizimit të lartë, situata është e qetë edhe pse nuk ka asnjë masë, sipas tij.

“Situata në Shqipëri nuk më duket kritike. Në Shqipëri nuk ka asnjë masë. Ora policore, në kushtet e lënies së lirë të situatës, ne nuk kemi ndonjë rritje të rasteve, madje me tendencë rënie.

Spitalet po mbushen, por nuk është ajo situatë e marsit, kur Shqipëria u kthye në një spital të madh.

Raportohen 1 mijë raste në ditë edhe pse unë mendoj se është 4 apo 5 herë më shumë. Megjithatë, situata është e qetë dhe unë mendoj se kjo është si pasojë e imunitetit natyral”.

Mjeku Dasho pati kritika edhe për studimin e fundit nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, sipas të cilit në Tiranë 73% e popullsisë janë të imunizuar.

“Kampioni nuk arrin dot dhe nuk është përfaqësues i të gjithë situatës së përgjithshme, është kampion i vetëm atij grupi që është përzgjedhur.

Janë lënë jashtë shumë qytete të rëndësishme. Nëse duam të bëjmë një studim cilësor, kampioni duhet të jetë rastësor.

Studime të tilla bëhen edhe para zgjedhjeve, ndërsa nuk gjendet mundësia të bëhet një studim i tillë për Covidin, që është një tragjedi.

Nga kolegë si ata që kishin vendosur emrin në fund të studimit prisja të paktën të ishte i bazuar mbi një kampion rastësor të të gjithë popullatës, i cili do të na jepte informacion për të gjithë popullatën.

Në këtë studim është marrë në studim vetëm popullata adulte 20-70, fëmijët janë lënë jashtë studimi, ndërsa vijmë te rekomandimet, rekomandohet vaksinimi i fëmijëve.

Grupi i punës duhet të kishte ndarë shumë mirë se çfarë studimi po kryen”, tha epidemiologu në A2 CNN.