BREAKING NEWS

Albin Kurti mbylli kufirin me Shqipërinë, vjen reagimi i parë nga kryeministri Rama

Albin Kurti mbylli kufirin me Shqipërinë, vjen reagimi i parë nga
x

Aktualitet

Koronavirusi vazhdon të kafshojë egërsisht, në botë  1 milion të infektuar dhe 51485 të vdekur, SHBA kap  236. 339 të prekur

Koronavirusi vazhdon të kafshojë egërsisht, në

Çdo minutë që kalon sjell numra të rinj të infektuarish. Nëse rreth orë 14.00 bëmë një raport me numrat e infektuar në disa shtete, tani në ora 21.50 shikojmë që epidemia po bëhet vërtet e frikshme dhe shifrat po avancojnë me një ngritje të llahtarshme. Nëse numri i përgjithshëm në gjitëh botën i të infektuarve ishte 939.197 në orën 14.00, tani ka shkuar në 1.002.159 persona dhe numri i të vdekurve nga 48052 në 51485.

Në SHBA nga 216.722 të infektuar aktualiht ka kaluar në 236.339, ndërkohë që numri i të vdekurve nga 5167 persona kalon 5648 persona, gati 500 persona në 6 orë.  

Gjermania kishte 77.981 të infektuar ka shkuar në 84.600 persona. Nga 931 të vdekur në orën 14.00 aktualisht ka shkuar në 1097 me një rritje prej 166 personash të larguar nga jeta.

Franca kishte 57780 të infektuar dhe 4043 të vdekur. Aktualisht ka 59929 të infektuar dhe 4514 të vdekur me shtim të numrit me 500 viktima.

Spanja nga 110 .238 të infektuar dhe 10003 vdekje, shkon në  110.238 të infektuar dhe 10096 vdekje.

Në Itali numri i të prekurve ishte 110.574 dhe numri i të vdekurve është 13155 persona. Aktualisht janë 115242 të prekur dhe 13915 të vdekur.

Britania e Madhe kishte 29872 të prekur dhe 2357 të vdekur. Aktualisht ka 34.164 të prekur dhe 2926 të vdekur. Siç shikohet nga shifrat bota kalon 1 milion të infektuar dhe 51485 të vdekur deri në këto momente. Fakti është që edhe shtetet që mendonin se nuk do prekeshin kanë filluar duke ju luajtur themelet e garancisë përballë kësaj epidemie.

 

Ora 14.00

Situata në botë vazhdon të jetë kritike nga numri i shtuar i pacientëve të prekur me koronavirus. Ndërsa numri i të prekurve në gjithë botën ka shkuar 939.197 dhe numri i të vdekurve 48052 persona, pika kritike e epidemisë, duket se është përqëndruar në SHBA. Numri i të infektuarve në SHBA ka arritur në 216.722, ndërsa numri i të vdekurve ka kapur kuotën e 5167 personave. Në Itali numri i të prekurve është 110574 dhe numri i të vdekurve është 13155 persona. Përsa i përket numrit të të vdekurve vendin e parë e zë Italia, pas saj vjen Spanja me 110 .238 të infektuar dhe 10003 vdekje. Gjermani vazhdon me numër të lartë të prekurish 77981 dhe 931 të vdekur, një numër shumë i ulët në raport me rajonin. Franca ka 57780 të infektuar dhe 4043 të vdekur. Britania 29872 të prekur dhe 2357 të vdekur. Zvicra 18117 të prekur dhe 505 të vdekur. Hollanda 13696 të prekur dhe 1175 të vdekur. Austria 10877 të prekur dhe 158 të vdekur. Siiç duket më lart rekordin e vdekjeve e zë Italia me 13155 të vdekur dhe minimumin e zë Austria me 158 të vdekur.

 

 

Më të lexuarat