BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Aktualitet

Kreu i KLP-së del me bindjen e plotë: Zero shanse që prokurorët e SPAK-ut “të kapen” nga…

Kreu i KLP-së del me bindjen e plotë: Zero shanse që

Sipas Ibrahimit, para se të votohen nga deputetët, kandidatët për të qenë anëtarë të SPAK kanë kaluar më parë në shumë filtra.

Ata kandidatë që vijnë deri në atë moment, kur politikanët mund t’i vënë gishtin kanë kaluar nëpër disa faza përzgjedhjeje, kështu që ata janë të gjithë, njëlloj të vlefshëm.
Është thjesht një nuancë, unë preferoj filanin për hir të qëndrimit që ka mbajtur në të kaluarën për x çështje, por vetëm kaq.

SPAK ka punë vetëm me Këshillin e Lartë të Prokurorisë. E vetmja e keqe që mund t’i vijë një prokurori të SPAK, është vetëm Këshilli i Prokurorisë, në formën e vlerësimit të performancës, e cila mund të jetë negative, në formën e një shkarkimi, që kërkon 2/3 e votave të anëtarëve të KLP-së.
Ata janë njerëz ta garantuar, me një mandat 9-vjeçar. Skenari i largimit nga detyra të një prokurori të SPAK-ut për shkak të politikës, është zero”.

Megjithatë, shton se Partia Demokratike do të ketë mundësi vendimmarrjeje, pasi anëtarët e rinj do të zgjidhen në mandatin tjetër qeverisës, ku PS merr sërish pushtetin.

Opozita do të ketë mundësi, që në fund të vitit 2021, të ketë rol në vendimin e anëtarëve të rinj të këshillave, pra formula që rregullon mënyrën e emërimit të anëtarëve është e tillë, që i jep mundësi opozitës për t’i vënë gishtit njërit”.

Ndërkohë, shton se “duhet garantuar qetësia e punës për prokurorët e SPAK”.

SPAK është vënë në qendër të opinionit publik. Pritshmëritë janë të jashtëzakonshme. Por, detyrat e SPAK duan kohë, duan kujdes kirurgjikal, nuk janë detyra që bëhen sot për nesër.
Gjithmonë kam qenë i mendimit që SPAK duhet të ketë një portofol të ngushtë kompetencash, të merret vetëm me çështje që janë vërtet të rëndësishme”.

Më të lexuarat