BREAKING NEWS

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe qeveritarë në rrezik, pritet publikimi i përgjimeve, emaileve dhe komunikimeve të zyrtarëve të lartë me botën e krimit e biznesmenë

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e korrupsionit dhe pastrimit të parave në Shqipëri, SHBA nuk do lejojë Metën dhe Berishën të shkaktojnë kaos dhe dhunë

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e
x
BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin, Brukseli fut në “listën e kuqe” Serbinë pas forcimit të bashkëpunimit me Vladimir Putinin

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin,
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të madh nga Perëndimi që nga viti 1999, ja orët vendimtare të Vuçiçit, Kroacia paralajmëron se njohja e Kosovës është e afërt

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të
x
BREAKING NEWS

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet sekustrimi i pasurive të personit që ka lidhje me grupe kriminale, i përfshirë në trafikun e kokainës në Gjermani

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet
x
BREAKING NEWS

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë
x
BREAKING NEWS

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet
x
BREAKING NEWS

Pezullohen nga puna 4 zyrtarë, zbardhen akuzat që rëndojnë

Pezullohen nga puna 4 zyrtarë, zbardhen akuzat që rëndojnë
x

Aktualitet

“Krishti me origjinë shqiptare”/ Nuk ndalet Sazan Guri, pas deklaratës së bujshme që shkaktoi zhurmë, nxjerr ‘faktet’ dhe i befason të gjithë (FOTO)

“Krishti me origjinë shqiptare”/ Nuk ndalet Sazan Guri, pas

Profesor Sazan Guri pak kohë më parë bëri një deklaratë që shkaktoi jo pak zhurmë.  “Krishti është shqiptar dhe u kryqëzua me plis”, tha ai në një intervistë televizive.

Deklaratë e fortë që u pasqyrua shumë shpejt mediatikisht. Sazani u ironizua, sulmua dhe u vu në lojë, megjithatë ai beson dhe ka bindje se diçka e tillë është e vërtetë. Ai pretendon se ka mbi 90 fakte që e pohojnë diçka të tillë.

I ftuar në emisionin “Shqipëria live”, Guri deklaroi se në piktura të lashta në Romë mund të shihet se Krishti shfaqet me plis në kokë, element i njohur që përdoret vetëm në popullin shqiptar.

Ai solli po ashtu shembuj të përdorimit të shqipes në Jeruzalem që vërtetojnë hipotezën e tij.

"Kam shkuar në konferenca, në të gjitha pikturat që janë nga Roma e lashtë, nga periudha e mesjetës Krishti shfaqet me plis. Në Romë është një foto e vjetër ku shfaqen dy karroca nga lojërat, në një karrocë sportistët janë me plis, detyrimisht ilirë, dhe në tjetrën pa plis. Romën e lashtë, atje kishte një karrocë me sportistë me plis, detyrimisht ilirë, dhe një pa plis. Po ashtu, ka fakte për gjuhën. Kur Krishti u kryqëzua dhe Maria shkoi për ta takuar pasi ai u ngjall, ajo tha shqip ‘E pashë Krishtin’,"- tha Guri.

“Krishti me origjinë shqiptare”/ Nuk ndalet Sazan Guri, pas

“Krishti me origjinë shqiptare”/ Nuk ndalet Sazan Guri, pas

“Krishti me origjinë shqiptare”/ Nuk ndalet Sazan Guri, pas