Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ksamil/ Maskat lidhin 24-vjeçarin dhe më pas i grabisin banesën e makinën

Postuar: 13/01/2018 - 10:22

Tre persona të armatosur dhe të maskuar kanë sulmuar një familje në Ksamil. Sipas policisë, ata kanë rrahur e lidhur me litar të zotin e ndërtesës trekatëshe që shërbente edhe si shtëpi pushimi. Pasi i kanë marrë çelësat e godinës ata hynë dhe kontrolluan të tre katet. Petro Lulo, 24 vjeç, pronari i shtëpisë në Ksamil të Sarandës ka rënë pre e grabitësve, në orët e para të mëngjesit të djeshëm. Ishte ora rreth 07:30 minuta, ku tre persona të maskuar dhe të armatosur me armë zjarri shkuan në shtëpinë e 24-vjeçarit. Sapo i riu doli nga shtëpia, grabitësit e sulmuan atë, duke e goditur me tytën e armës dhe më pas e lidhën. Pasi e kanë goditur dhe lidhur grabitësit i kanë marrë të riut çelësat nga xhepi dhe kanë kontrolluar të gjitha dhomat e shtëpisë trekatëshe. Grabitësit kontrolluan pothuajse të gjitha ambientet e shtëpisë derisa kanë gjetur dhe kanë marrë 700 euro, ndërkohë në momentin që po dilnin nga banesa ata kanë marrë edhe makinën tip “Benz” në pronësi të 24-vjeçarit. Automjeti ishte i parkuar në oborrin e shtëpisë, dhe duke qenë se çelësat ishin në makinë grabitësit e kanë patur të lehtë për ta marrë atë, ku dhe janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Ka qenë vetë i riu që ka lajmëruar policinë dhe të afërmit mbi ngjarjen pasi agresorët u larguan. Pas telefonatës në sallën operative nga i riu, menjëherë ka shkuar në vendngjarje forcat e Policisë së Sarandës. Ai u ka thënë se grabitësit ishin tre persona të maskuar e të armatosur me armë zjarri, të cilin e kanë rrahur e goditur me qytën e armës e më pas e kanë lidhur. Gjithashtu dëshminë e tij e ka konfirmuar dhe një e afërme që ka shkuar aty para policisë pasi jeton shumë pranë banesash trekatëshe të familjes Luta. Sipas dëshmisë së saj, i riu Petro Lula ka marrë goditje në kokë dhe po merr trajtim mjekësor në spitalin e Sarandës, ku sipas policisë është jashtë rrezikut për jetën "E lidhën, këmbët dhe duart komplet, e lidhën dhe e lanë atje. E rrahën mirë e mirë dhe e gjuajtën me qytën e pistoletës në kokë", thotë e afërmja. 24-vjeçari Luta ndodhet në spitalin e Sarandës dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë autoritetet kanë ngritur pika kontrolli me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorëve, ndërsa grupi hetimor ka nisur punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Hetuesit kanë marrë dëshmitë e disa personave, ndërsa disa të tjerë janë shoqëruar për t’u verifikuar.

Policia

Policia e Sarandës ka dhënë detaje mbi ngjarjen e rëndë ku u grabit dhe u dhunua fizikisht 24-vjeçari Petor Luta. “Më datë 12.01.2018, Salla Operative Sarandë është njoftuar prej shtetasit Petro Luta, se në banesën e tij i kanë shkuar tre shtetas të maskuar dhe te pajisur me armë zjarri, ku e kanë rrahur e lidhur. Shërbimet Policore kanë shkuar menjëherë pranë vendit të ngjarjes dhe nga verifikimi paraprak ka rezultuar se, në Ksamil, rreth orës 07:30, në banesën e shtetasit Petro Luta, ndërtesë tre katëshe, e cila përdoret si shtëpi pushimi gjatë sezonit veror, kanë shkuar tre shtetas të maskuar e të armatosur me armë zjarri, të cilin e kanë rrahur e goditur me qytën e armës dhe e kanë lidhur. Autorët e maskuar i kanë marrë çelësat e banesës dhe kanë hyrë për të vjedhur.

Më pas i kanë marrë dhe mjetin tip “Benz”, me targa AA 322 DP, dhe janë larguar. Policia ka ngritur pika kontrolli me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorëve. Grupi hetimor ka nisur punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes”, ka thënë Policia e Sarandës në njoftimin për mediat.

Elvis Myrta

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 12:59

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe homologu grek Nikos Kotzias, kanë zhvilluar sot në Korçë, ditën e tretë të bisedimeve.

Postuar: 21/01/2018 - 12:48

Norma e vetëpunësimit në Shqipëri është më e larta në të gjithë Europën.

Postuar: 21/01/2018 - 12:37

Grupet e Task – Forcës në rajonin e Shkodrës kanë zbuluar 16 raste të vjedhjes së energjisë elektrike në kontrollet e dy ditëve të fundit.

Postuar: 21/01/2018 - 12:14

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në një përkujtimore familjarët e viktimave të 21 janarit të vitit 2011.

Postuar: 21/01/2018 - 12:05

Mbjellja e pemëve të reja në kryeqytet ka shkuar në mbi 77 mijë. Bashkia e Tiranës vijoi aksionin me mbjelljen e 500 pemëve të reja te mbikalimi i Saukut, një njësinë e Farkës.

Postuar: 21/01/2018 - 11:56

Kryeministri Rama iu përgjigj sot të gjitha akuzave dhe mallkimeve, siç i quajti ai, të qytetarëve që presin ndëshkimin e fajtorëve të 21 Janarit, por edhe të atyre prokurorëve

Postuar: 21/01/2018 - 11:44

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Vlorë.