BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Kthimi i pronave shtetërore te qytetarët, kreu i ATP-së zbulon procedurat e reja të kompesimit

Kthimi i pronave shtetërore te qytetarët, kreu i ATP-së zbulon

Drejtori i Agjencisë së Trajtimit të Pronave Geraldo Durdaj tha se është rritur interesimi i qytetarëve për të kërkuar kthimin apo kompensimin e pronave.

Ai tregoi se ligji parashikon tre forma të kompensimit të pronave por thekoi që një kompensim i plotë fizik, mund të bëhej vetëm në rast se prona nuk është e regjistruar si pronë shtetërore dhe nuk ka qenë e regjistruar në emër të individëve të tjerë më herët.


“Nëse flasim për çështjen e pronave, ne flasim për një problem shumë të qenësishëm, i cili i prek në mënyrë të drejtpërdrejtë qytetarët.


Format e kompensimit janë tre, kompensim fizik brenda pronës së njohur të subjektit të shpronësuar, kompensim i kombinuar 20% vlerë financiare dhe 80% nga fondi fizik i pronave që ka axhensia dhe me kërkesë të veçantë dhe e treta kompensimi financiar.

Kompensimi fizik mund të bëhet i plotë në rast se prona figuron se është në emër të shtetit, ndërsa në të kundërt, duhet të aplikohet një tjetër nga format”,-tha Geraldo Durdaj.