BREAKING NEWS

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/ Ish-zyrtari i lartë bën lëvizjen urgjente. Zbardhet vendimi më i fundit

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/
x
BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x

Aktualitet

Ku dhe pse ndryshojmë nga Kosova? Kreshnik Spahiu zbulon arsyet: Jemi shumë larg rregullave

Ku dhe pse ndryshojmë nga Kosova? Kreshnik Spahiu zbulon arsyet: Jemi

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se Shqipëria ndryshon nga Kosova në shumë drejtime.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Spahiu u shpreh se në Kosovë respektohet prona private, gjë që nuk ndodh në Shqipëri.

Sipas tij, në Kosovë kanë respekt për ligjin dhe shtetin.

“Ne kemi jetuar në shtete dhe regjime të ndryshme. Në Kosovë kanë ndjesinë e pronës private, në Shqipëri toka grabitet, toka pushtohet, nuk kanë respekt as për pronën e njëri-tjetrit. Në Kosovë është ndryshe, se vijnë nga një regjim tjetër. Gjithmonë e kanë punar tokën e tyre, pronën e tyre, ndërsa në Shqipëri e humbëm traditën për këtë gjë.

Prandaj Shqipëria është shumë larg rregullave dhe normave të tregut, Kjo vjen si shoqëri, si shtet në fenomene negative. Ata kanë shumë respekt për ligji, kanë shumë repsekt për shtetin, nuk kanë ndjesi anarkiste”, theksoi ai.

Më të lexuarat