BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Aktualitet

Kujdes me ushqimin! Na presin ditë me temperatura të ulëta, ja çfarë na rekomandojnë mjekët

Kujdes me ushqimin! Na presin ditë me temperatura të ulëta, ja

Gjatë ditëve me temperatura nën zero edhe trupi ynë ka reagime të ndryshme ndaj ndjesisë që i paraqitet nga kushtet atmosferike. Kështu bëhemi më të prekshëm nga viruseve dhe infeksioneve. Gjuha punon më shumë se zakonisht, i ftohti na than buzët. Mund të keni dhimbje dhëmbësh pasi ajri i ftohtë arrin tek nervat e dhëmbëve. Ekspertët rekomandojnë të merrni frymë përmes hundës dhe mbani një shall për ta mbajtur gojën më ngrohtë.

Po ashtu mund të rritet sheqeri në gjak pasi i ftohti inkurajon trupin të lëshojë hormone të stresit. Mundet po ashtu të humbni peshë. Kur dridhemi nga i ftohti, ne po djegim më shumë kalori për të gjeneruar nxehtësi. Mund të shtohen rrudhat sepse lëkura bëhet më e ndjeshme gjatë sezonit të ftohtë. Por po ashtu shikimi mund të përkeqësohet. Shpesh harrojmë të mbajmë syze dielli që bllokojnë UV në sezonin e ftohtë por dielli reflekton duke dëmtuar sytë.

Teksa na presin ditëm e temperatura të ulëta, mjekët përmes rrjeteve sociale kanë shpërndarë disa rekomandime për të ruajtur shëndetin. Report Tv po iu përcjell disa prej këshillave të tyre. Është e rëndësishme të konsumohen vakte të rregullta ushqimore dhe pije të nxehta nga 1 deri në 1.5 litra në ditë. Të shmangen pijet alkoolike, përkundër asaj që dini, këto pijë shkaktojnë humbjen e nxehtësisë së prodhuar nga trupi.

Për të qytetarët me sëmundje kardiovaskulare, apo të aparatit respirator të shmanget dalja në mëngjes herët dhe mbrëmje vonë, kërkohet po ashtu veshje e trashë, kapele, doreza, shalle, xhupa apo pallto të ngrohta.

Këpucët duhet të jenë me thembra që nuk rrëshqasin në akull. Kryesorja kujdes kur kaloni nga ambientet me mjedis të ngrohte tek ato me mjedis të ftohtë, ngrohja duhet graduale. Në shtëpi temperatura e duhur është 20-22 gradë.