Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kush është ish-drejtori i Spitalit Rajonal të Beratit që u arrestua sot, i akuzuar për blerje votash (Detaje)

Postuar: 19/09/2018 - 21:41

Policia ka ndaluar sot ish-drejtorin e Spitalit Rajonal të Beratit, Idlir Frashëri në kuadër të një procedimi penal të vitit 2018 me akuzën për “Shpërdorim të detyrës në bashkëpunim” dhe “Falsifikim i dokumenteve i kryer në bashkëpunim”.

Frashëri, ish-drejtor i LSI-së dhe juristi Alfred Lulaj akuzohen se kanë blerë mallra mjekësore, antibiotikë në kundërshtimi me ligjin dhe më pas për të justifikuar veprimtarinë e paligjshme kanë futur në dosjet e blerjeve një kërkesë gjoja sikur mjekët e spitalit kërkonin ilaçe.Por kjo nuk është hera e parë që Idlir Frashëri përballet me drejtësinë. Në 6 qershor të vitit të kaluar Policia e Shtetit nisi procedimin dhe referoi materialet në Prokurori për akuza të tjera ndaj Frashërit, atë kohë drejtor i Spitalit Rajonal Berat bashkë me deputetin e LSI-së Gledion Rehovica.

Në njoftimin e Policisë së Shtetit në atë kohë thuhej:
“Departamenti për hetimin e krimit të organizuar dhe krimet e rënda.
Drejtoria për hetimin e Krimit Ekonomik Financiar
Sektori për hetimin e korrupsionit
Policia e Shtetit
Drejtoria për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar.
Sot më datë 05.06.2017, Sektori për Hetimin e Korrupsionit në Drejtorinë për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Departamentin për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, mbi bazën e një denoncimi, filloi procedimin penal për shtetasin I.F, pasi:
Ky duke qenë në funksion publik të Drejtorit Rajonal të Spitalit Berat, në bashkëpunim me disa punonjës të këtij spitali dhe deputetin e zonës G.R., kanë konsumuar elementët e veprës penale të “Korrupsionit aktive në zgjedhje” dhe “Përdorimi i funksionit publik në veprimtari politike ose zgjedhore”, vepra penale të parashikuara nga nenet 328 dhe 328/a të Kodit Penal.
Materialet procedurale i kaluan për kompetencë Prokurorisë së Përgjithshme Tiranë, për veprën penale të ‘Korrupsionit aktivë në zgjedhje’ dhe ‘Përdorimi i funksionit publik në veprimtari politike ose zgjedhore’ vepra penale të parashikuara nga nenet 328 dhe 328/a të Kodit Penal”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 19:01

Në rrugën e “Elbasanit”, në një garazh, ka rënë zjarr në rrethana ende të paqarta.

Si pasojë është përfshirë nga flakët dhe është djegur një mjet në pronësi të shtetasit E.L

Postuar: 23/05/2019 - 18:40

Këtë të enjte janë sekuestruar 36 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar.

Postuar: 23/05/2019 - 18:37

 36 mijë gjimnazistë janë në ankth për mbarëvajtjen në provimet e Maturës Shtetërore.

Postuar: 23/05/2019 - 18:12

Në vazhdim të operacionit të policisë së Pordenone të Italisë ku u arrestuan 3 shqiptarë, pasi ak

Postuar: 23/05/2019 - 17:49

Dy ditë para protestës së opozitës, në godinat qeveritare kanë nisur masat paraprake për sigurimi

Postuar: 23/05/2019 - 17:37

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe

Postuar: 23/05/2019 - 17:23

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri dhe Nënkryetari Denar Biba, pritën në