BREAKING NEWS

Video/ E thirri Prokuroria Federale e Belgjikës për çështjen e bujshme, dëshmon Artan Hoxha

Video/ E thirri Prokuroria Federale e Belgjikës për
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu pranon publikisht gabimin më të madh politik të tij: Hodha një hap që më kushtoi! Jam zhgënjyer shumë nga vetja

Kreshnik Spahiu pranon publikisht gabimin më të madh politik të
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e presidentit të ri/ Plotësohet kushti i Enkelejd Alibeajt, ja kur do të mbahen negociatat

Zgjedhja e presidentit të ri/ Plotësohet kushti i Enkelejd Alibeajt,
x
BREAKING NEWS

Vendimi i gjykatës, reagon Bardhi ndaj Berishës: Duhet t’i japë fund hipokrizisë me demokratët, standardi i dyfishtë dëmton...

Vendimi i gjykatës, reagon Bardhi ndaj Berishës: Duhet t’i
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e fundit: Ja sa raste të reja janë regjistruar në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e fundit: Ja sa raste
x
BREAKING NEWS

Fati i PD-së në duart e Gjykatës, vjen reagimi i parë i Sali Berishës

Fati i PD-së në duart e Gjykatës, vjen reagimi i parë i Sali
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy kamionë, shoferi i betonierës hidhet për të shpëtuar

Aksident i rëndë, përplasen dy kamionë, shoferi i
x
BREAKING NEWS

Ligji i investimeve strategjike, Agron Shehaj zbulon kush janë ato që po investojnë në bregdetin shqiptar: Rama duhet të japë llogari para qytetarëve

Ligji i investimeve strategjike, Agron Shehaj zbulon kush janë ato që
x

Aktualitet

Kush ishte ish-deputetja e njohur e PS-së që u nda nga jeta, me një karrierë të gjatë dhe poste drejtuese, nga zv. ministre e Arsimit tek zëvendës Rektore e Universitetit të Tiranës dhe pedagoge në Michigan, SHBA

Kush ishte ish-deputetja e njohur e PS-së që u nda nga jeta, me

Një lajm i hidhur për politikën, arsimin dhe shumë fusha të tjera.  Ish-deputetja e Partisë Socialiste, Edlira Haxhiymeri ka ndërruar jetë ditën e sotme.

Lajmin e ka bërë të ditur djali i saj, Endrit Yzeiraj, në faqen e saj të facebook.I biri thekson se ish-deputetja e Ps prej 5 vitesh po përballej me sëmundjen e rëndë, ndërkohë që nuk ka arritur ta mposhtë atë.

Por kush është Edlira Haxhiymeri, me një përvojë dhe karrierë të gjatë si drejtuese në shumë dikastere.

Prof.Assoc. Dr. Edlira Haxhiymeri, ishte pedagoge me kohë të plotë në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave Sociale, me një eksperiencë afro 30-vjeçare si pedagoge dhe studjuese.

Ekspertiza e Prof. Assoc. Dr. Edlira Haxhiymeri përfshinte punën me grupet sociale të marxhinalizuara, kryesisht viktima të pambrojtura të dhunës në familje dhe trafikimit; çështjet gjinore; praktikë e avancuar e punës me fëmijët dhe grupet e të rinjve; sjellja njerëzore dhe mjedisi social, trajnimi i profesionistëve që kontribuojnë për cështjet sociale; monitorimi dhe vlerësimi i shërbime sociale dhe kërkimi për cështje të ndryshme sociale.

Ajo ka punuar në një kontratë një vjeçare (1997-1998) si pedagoge vizitore në GVSU, Michigan, SHBA. Ajo ka qenë pedagoge në distancë në Universitetin Clemson, SC, SHBA. Ka kontribuar për krijimin e Programit Bachelor në Punë dhe Politikë Sociale në UEJL, Maqedoni.

Gjatë 15 viteve të fundit ajo ka mbajtur pozicione të rëndësishme në arsimin e lartë, si Përgjegjëse e Departamentit të Punës Sociale, anëtare e Senatit të Universitetit, Zëvendës Rektore e Universitetit të Tiranës dhe Zëvendësministre e Arsimit (përgjegjëse për Arsimin e Lartë).

Ajo ka një përvojë të pasur në aktivizimin e shoqërisë civile, kryesisht për të drejtat e njeriut, të drejtat e fëmijëve dhe të drejtat e grave. Eshtë Drejtore Ekzekutive e Strehëzës për Gra dhe Vajza të Dhunuara në Tiranë.

Ajo është autore dhe bashkë-autore e shumë artikujve në revista kombëtare dhe ndërkombëtare, autore e teksteve shkollore për student si dhe drejtuese e projekteve kërkimore në nivel kombëtar, rajonal dhe ndërkombëtar.

Kush ishte ish-deputetja e njohur e PS-së që u nda nga jeta, me