BREAKING NEWS

Këshilli Politik ul siparin, Basha bën lëvizjen e radhës, zbulohet se çfarë do të ndodhë nesër në orën 11:00

Këshilli Politik ul siparin, Basha bën lëvizjen e radhës,
x

Aktualitet

“Kush ka dyshime le të vijë në terren”, Silva Bino reagon e revoltuar ndaj kritikëve dhe i sfidon hapur: Kjo është mënyra si po i gjurmojmë të prekurit me COVID-19!

“Kush ka dyshime le të vijë në terren”, Silva Bino

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino iu është përgjigjur akuzave për numrin e vogël të testimeve që identifikojnë koronavirusin tek të infektuarit ndërsa shprehet se shumë njerëz flasin pa i ditur sfidat që paraqet.

Bino ka radhitur edhe disa pika mbi të cilat sipas saj bëhet zbulimi i rasteve.

“Kush ka dyshime qe kjo pune nuk eshte kryer apo nuk behet eshte i lutur te vije ketu e te punoje bashke me ne dhe epidemiologet e terrenit ne cdo shtepi per te kapur sa me heret rastet e dyshuara por edhe asimptomatiket. I mrepresim te gjithe pasi kritikat me te mira jane ato qe behen ne terren dhe jo ex katedra nga shtepia apo televizori”, shkruan ndër të tjera Bino.

Reagimi i plotë:

Shume njerez flasim per testim pa e ditur se ai lidhet me hetimin dhe gjurmimin epidemiologjik pa e kryer kurre ate dhe pa i ditur sfidat qe ai paraqet. Gjurmimi epidemiologjik eshte themeli i cdo kontrolli te semundjeve infektive. Eshte gje e thjeshte me fjale e ne leter por jo aq e lehte ta kryesh ashtu si duhet ne terren. Shumica flasin pas e ditur cfare eshte dhe si kryhet ai sidomos ne vende si tonat. Per fat te mire Shqiperia ka nje eksperience ne kete fushe dhe ka akoma epidemiologe te terrenit te cilet kohet e fundit jane pasjisur edhe me aftesi te mira analitike dhe e marrin seriozisht kete pune. Shume shperthime lokale te COVID-19 jane zbuluar dhe frenuar fale kesaj pune te epidemiologeve tane te terrenit. Nuk kemi pasur kohe ti paraqesim e pershkruajme por do te behet dhe kjo jo vetem ne mediat tona por ne artikuj dhe prezantintime edhe nderkombetare,.

Qysh ne Janar dhe fillim te Shkurtit ne Shqiperi jane gjurmuar rastet dhe kontaktet e tyre per personat qe ktheheshin nga Kina apo kishin lidhje me vendet e prekura atje.

2.Qysh ne fillimet e epidemise ne Itali jane gjurmuar raste te dyshuara per persona qe ktheheshin nga Italia dhe kontaktet e tyre. Edhe ne rastet e testimit negativ karantina nuk eshte nderprere.

Me pas u gjurmuan dhe gjurmohen dhe testohen rastet dhe kontaktet e tyre jo vetem te ngushta por edhe te brezit te dyte e deri te brezit te trete. Megjithe vështirësitë qe hasin ne terren epidemiologet tane te terrenit po punojne cdo dite pa rreshtur pa u lodhur pa u ankuar shtepi me shtepi e rruge me rruge.

Cdo dite deri ne 12 -2 te nates behet bilanci i gjurmimeve kontrolli i izolimeve dhe karantines dhe cfare do te kryhet ne te nesermen ne bashkepunim me epidemiologet e ISHP.

Kush ka dyshime qe kjo pune nuk eshte kryer apo nuk behet eshte i lutur te vije ketu e te punoje bashke me ne dhe epidemiologet e terrenit ne cdo shtepi per te kapur sa me heret rastet e dyshuara por edhe asimptomatiket I mrepresim te gjithe pasi kritikat me te mira jane ato qe behen ne terren dhe jo ex katedra nga shtepia apo televizori.

6.Semundja ka shume te panjohura akoma por vetem duke analizuar te dhenat tona dhe mesuar prej tyre dhe duke mesuar nga vende me eksperienca shume te mira do te mundemi te veprojme si duhet edhe ne te ardhmen ]

Cdo dite analizojme,korrigjojme permiresojme me durim perpara cdo veshtiresie.

Per ata qe studjojne semundjet infektive eshte nje shans te vijne e te punojne ne terren pasi ketu vleresohen djjet e mesuara dhe aplikohet epdiemiologjia e vertete.