BREAKING NEWS

Bien rastet e reja! Më shumë të shëruar se të infektuar, ja si paraqitet sot situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Bien rastet e reja! Më shumë të shëruar se të
x

Aktualitet

“Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash dhe emra anonimë”, Saimir Vishaj flet hapur dhe ka një paralajmërim të rëndësishëm: Ja kush e ka fajin për ngërçin e saj!

“Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash dhe emra

Avokati Saimir Visha shprehet i bindur se Gjykata Kushtetuese nuk mund të ngrihet brenda një viti sikurse japin ultimatume ambasadorët e SHBA-së dhe të BE-së, për funksionimin e saj brenda 31 dhjetorit 2020. Siç thekson Vishaj në emisionin "Repolitix" Kushtetuesja dihet përfaqësuar nga emra të njohur të gjyqësorit.

"Nuk ngrihet gjykata kushtetuese as me urdhër ambasada, as me urdhër politik. Pa gjykatë të lartë nuk ka gjykatë kushtetuese. Gjykatë kushtetuese duhet të jesh aktor i pushtetit gjyqësor. Që të zgjidhesh në kushtetuese duhet të jesh juristë me eksperiencë. Ne sot kemi anonimë. Nëse do ecim me urdhra që duhet të ngremë kushtetuese brenda dhjetorit, do gabojmë. Nuk është faji i as i maxhorancës as i opozitës dhe as i presidentit. Deri më sot nga lista kuvendi me 3 gjyqtar ata kanë miratuar dy. Kurse te presidenti sot akoma mungojnë dy emra. Nuk mendoj se në kushtetuese duhet të na përfaqësojnë emra anonimë. Unë mendoj se KLGJ që ka një anëtar që vijnë nga pushteti gjyqësor", tha Vishaj.

Për avokatin vendosja në ngërç e Kushtetueses është faji i KLGJ që pranoi dorëheqjen e 7 anëtareve të Gjykatës së Lartë dhe nuk i lejoi që ato të qëndronin në detyrë deri sa të zëvendësoheshin. Mungesa e saj tha Vishaj sjell dhe ngërçin në Kushtetuese pasi krijimi i institucioneve vjen zinxhir.

“Është faji i KLGJ që ne jemi pa gjykatë të Lartë që s'kualifikohen profesorët e nderuar dhe zëvendësohet nga këshilltarët. Është ironi e ambasadës. Nuk mundemi ne që me ato kandidatura që janë anonimë. Ajo pranoi dorëheqjen e 7 anëtarëve të gjykatë së lartë. Ata nuk duhej të largoheshin para se të zëvendësoheshin. Ne sot vuajmë mungesën e Gjykatës së Lartë. Nuk kemi përfaqësues nga prokuroria e përgjithshme. Nuk kemi përfaqësues të institucioneve", tha Vishaj.

Më të lexuarat