BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Aktualitet

Lajm fantastik për emigrantët shqiptarë, vendimi i qeverisë greke ku përfitojnë të gjithë

Lajm fantastik për emigrantët shqiptarë, vendimi i qeverisë

Qeveria e Greqisë po përshpejton vendimet për rritjen e re, të tretë me radhë të pagës minimale në 751 euro dhe për heqjen ose të paktën përgjysmimin e tarifës së shërbimit që rëndon mbi bizneset, raporton Protothema.

Tashmë ka nisur puna përgatitore për këto masa në mënyrë që vendimet të merren më herët, ndërsa nga kjo rritje e pagës pritet të përfitojnë edhe emigrantët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi.

Synimi është, nga njëra anë, që paga e re minimale të zbatohet ndoshta nga fillimi i vitit 2023 dhe nga ana tjetër tarifa nëse nuk zërohet të ulët.

Në shtator qeveria planifikon të ndryshojë profilin e saj politik në ekonomi. Në arsenalin e saj do të ketë të ardhura ekstra që mbledh çdo muaj për shkak të rrjedhës së kënaqshme të mbledhjes së taksave, por edhe hapësirës ekstra fiskale që vjen nga ecuria e turizmit dhe rimëkëmbja më e gjerë e ekonomisë.

Greqia këtë vit ka rritur dy herë pagat, e para u njoftua vitin e kaluar në korrik dhe hyri në fuqi në janar të këtij viti.

Ishte rreth 2% dhe paga minimale arrinte në 663 euro . Pak muaj më vonë, në maj, këtë herë ka ndodhur një rritje e re prej 7.5% , duke e çuar pagën minimale aktuale në 713 euro.

Stafi financiar thuhet se po kërkon hapësirë shtesë fiskale që do të mundësonte një rritje të mëtejshme të pagës bazë në 751 euro, e cila mund t’i ndihmojë qytetarë.