BREAKING NEWS

Rama zbulon mesazhin që i kanë dërguar në telefon, mikesha i tregon SFIDËN që i ka shpallur Basha: Më tha o xhan do të...

Rama zbulon mesazhin që i kanë dërguar në telefon, mikesha
x

Aktualitet

“Lajm tronditës, madje shokues për mua”/ COVID-19 i merr jetën parakohe artistit të madh shqiptar, Idajet Beqiri rrëqeth me dedikimin e tij: Ty, vëlla, të donte dhe të respektonte e gjithë Shqipëria! (FOTO)

“Lajm tronditës, madje shokues për mua”/ COVID-19 i merr

COVID-19 na mori ditën e djeshme një tjetër figure të rëndësishme shqiptare. Regjisori Kujtim Gjonaj, ‘Mjeshtri i Madh’ ndërroi jetë në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’ në Tiranë si pasojë e infektimit nga koronacirusi.

Miku i tij, avokat Idajet Beqiri ka bërë një status rrëqethë në rrjetet sociale, pas lajmit të zi të ndarjes së tij të parakohshme nga jeta.

Postimi i plotë:

Jo, jo, nuk mundem t'a besoj, nuk dua t'a besoj që "Mjeshtri i Madh", që "Regjisori i Madh", që Miku im i shtrenjtë, Kujtim Gjonaj, sot në datën 28 shkurt 2021, ora 18.30, ka ndërruar jetë, në Spitalin "Shefqet Ndroqi", në Tiranë.

Lajm tronditës, madje shokues për mua, që e doja dhe e respektoj aq shumë, sepse e konsideroja dhe më konsideronte si vëlla!

Kontributi i tij në kinematografinë shqiptare, realizimi prej tij i mjaft filmave dhe dokumentarëve, jeta e tij prej një intelektuali dhe atdhetari të shkëlqyer, prej një regjisori të madh, prej një miku dhe përçuesi të madh të diturisë dhe të librit, prej një familjari, bashkëshorti, prindi, gjyshi, të përmasave të veçanta, janë aq të mëdha, sa vërtetë u shkul sot nga shpirti i Shqipërisë, një Njeri i rëndësishëm, një vlerë e madhe.

Ty, vëlla, të donte dhe të respektonte e gjithë Shqipëria, të kanë dhënë tituj nderi të shumtë institucionet më të larta të shtetit. Krahina Martire e Mallakastrës të dha titullin më të lartë "Mirënjohja e Mallakastrës", sepse të konsideronte edhe si birin e saj, pas realizimit të filmit "Këshilltarët"...

Do të n'a mungosh aq shumë, sa n'a dhëmb shpirti kur e mendojmë që nuk do të kemi më fizikisht pranë...

Nuk dimë çfarë fjalë ngushëllimi t'ju themi të shtrenjtëve të ty, bashkëshortes së denjë, Bukurijes, tre fëmijëve të tu model, Gentit, Valbonës dhe Martinit, nipave dhe mbesave të tu, ndaj të cilëve bëje dhe përkushtoheshe aq shumë.

U prehsh në paqe, të ndritët shpirti i bukur dhe Lavdi punës dhe veprës tënde të madhe dhe të paharruar "Mjeshtri i Madh" dhe vëllai ynë Kujtim Gjonaj.

“Lajm tronditës, madje shokues për mua”/ COVID-19 i merr