BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Aktualitet

Lidhet marrëveshja e rëndësishme me OKB-në/ Arben Ahmetaj zbardh detajet

Lidhet marrëveshja e rëndësishme me OKB-në/ Arben Ahmetaj

Qeveria shqiptare ka lidhur një marrëveshje me Kombet e Bashkuara. Gjatë fjalës së tij, zv.kryeministri Arben Ahmetaj theksoi se në vendin tonë janë zbatuar 3 programe që janë nënshkruar me OKB-në.

Teksa u ndal te dy krizat që goditën vendin, Ahmetaj tha se qeveria nuk la asnjë pas që u godit nga tërmeti apo dhe pandemia e COVID-19. Mes të tjerash Ahmetaj i është përgjigjur akuzave të opozitës në lidhje me raportin e Bankës Botërore, ndërsa theksoi se populizmi injorant, kthehet në politikë trendi.

“Dua t’i jap meritat e duhura partneritetit të gjatë mes qeverisë shqiptare dhe kombeve të bashkuara dhe të pranoja se ky program që nga 2007-ta vendi ynë u zgjodh me ketë qasje të re, ka qenë sukses. Miratimi i axhendës 20-30 shënoi një moment historik dhe për Shqipërinë, e cila ka lëvizur shpejt për të përshpejtuar zbatimin e saj në çdo qelizë. Me moton; të mos lëmë asgjë pas. Rruga jonë drejt zhvillimit të shpejtë, nxitet për të përmbushur standardet e BE. Çdo agjenci në familjen e OKB-së ka ndihmuar qeverinë tonë. Kjo ditë duhet përdorur si ditë reflektimi në atë moto që përmenda më parë. Dhe jo pa qëllim e përmenda projekt-buxhetin 2021-2022. Duhet të kujtojë tërmetin dhe pandeminë, pasi ne nuk jemi vend i pasur. Ne nuk lamë asnjë mbrapa pas vitit 2019-ën kur ra dhe tërmeti. Shpesh herë i tregoj miqve të mi kuptimin e të qenit një shërbëtor publik. Dua të ndaj me ju një moment tejet emocional që është në thelb të asaj që po bëjmë sot. Një ditë bashkë me kryeministrin shkuan në një fshat të Tiranës, për t’i dorëzuar çelësin e shtëpisë një nënë, e cila kishte djalin e martuar, me probleme shëndetësore dhe gruan e tij po ashtu me probleme, dhe dy fëmijë studentë. Nëna ishte gati mosha e nënës time.

Atë moment mendova se çfarë do t’i ndodhte asaj familje, nëse ky kryeministër do të dilte të bënte të ftohtin e ekonomisë së tregut, duke i treguar derën e bankës. Ajo nënë s’do të kishte dot shtëpinë e vetë. Nëse do e kishte, do kishte te dera e shtëpisë bankën përditë. Kur iu referoma buxhetit të 2022-shit, me shumë modesti them se kemi iniciuar paketa me rëndësi për ata më në nevojë. Janë 15 mijë familje që marrin ndihmë ekonomike, të cilat do iu dyfishojmë. Ngritja jonë ekonomike është 18%, e shpejtë, por e pamjaftueshme. Ky vend ka nevojë që të ndihmojë fëmijët dhe të rinjtë. Ne e frenuam uljen e popullsisë, e rritëm arsimimin. S’dua ta lë pa përmendur me një falënderim të madh, OKB, BE, për të gjitha vendet që na ndihmuan. Sfidat që kam përmendur, të gjitha raportet, kur rendit institucionet, duhet të përmendësh atë që të ka ftuar. Do i referohem raportit të fundit të BB-së; Shqipëria e ka ulur varfërinë në raport me vendet e tjera, me shpejtësi shumë më të madhe. Duke lexuar, sfidat e mëdha, për mua në një rrezik ku populizmi injorant, kthehet në politikë trendi, atë ditë njerëz, qytetarë të angazhuar si unë dhe si ju, duhet të flasë për reforma. Varfëria nuk ulet me fjalë as të ngrohta, as të mira as populiste për të varfrit. Të gjitha janë false nëse nuk zbatohen dhe mbështet në reforma intensive. S’do të riri pa përmendur reformën në drejtësi, që ka futur elektricitet në drejtësi, apo reformën në arsim.”, tha ai.

Më të lexuarat