Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lihen në burg të arrestuarit e Vilunit, arrestohet dhe një tjetër i kërkuar

Postuar: 15/11/2017 - 08:31

Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për të gjithë personat e arrestuar, si të përfshirë nëtrafikun e 1.5 ton kanabisdrejt Italisë. Lënda narkotike u sekuestrua ditën e shtunë në fshatin Vilun të Velipojës, ku mes personave të arrestuar ishte dhe punonjësi i policisë, Enriko Zyle. Në sajë të një aksioni të forcave speciale në bashkëpunim me Policinë e Shkodrës u bë i mundur sekuestrimi dhe arrestimi i 6 personave. Gjykata ka lënë në burg shtetasit Enriko Zyla, oficerë i policisë kufitare Tiranë, Sokol Ujka, 42 vjeç, banues në Velipojë Shkodër, Arbër Bozhanaj, 30 vjeç, banues në Orikum, Genti Dano, 35 vjeç, banues në Selenicë, Dervish Gjolekaj, 32 vjeç, banues në Dukat, J. B., 20 vjeç, banues në Orikum, Fatjon Merko, 32 vjeç, banues në Përmet.

Në vijim të operacionit “VILUNI BEACH, shkon në tetë numri i personave të arrestuar për posedimin e 1.5 ton drogë e cila u gjet të shtunën në një vilë në Velipojë, gati për t'u trafikuar në drejtim të Italisë. Gjithashtu ditën e djeshmenë prangat e policisë ka rënë Gjovalin Ndoj, 30 vjeç, banues në Lezhë. Ndalimi i tij u bë pasi më datë 11.11.2017 është bërë shpallja në kërkim e tij si bashkëpunëtor i shtetasve të arrestuar po me këtë datë ku u sekuestruan 1502 kg lëndë narkotike kanabis sativa. 30-vjeçari, pjesë e grupit të trafikut të drogës e cila mbërriti në Velipojë nga Vlora, ka qenë njohës i mirë i zonës nga ku lënda narkotike do transportohej në drejtim të bregdetit për t'u ngarkuar në gomone. Ditën kur policia ndërmori operacionin në Velipojë, Gjovalin Ndoj ka qenë në një automjet duke udhëtuar në shoqërinë e efektivit të policisë, Enriko Zyle, gjithashtu dhe ky i arrestuar. Blutë arritën të prangosnin policin, ndërsa 32-vjeçari lezhjan i iku policisë për t'u prangosur vetëm pas 4 ditësh. Materialet do i referohen Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike e kryer në bashkëpunim, mbetur në tentative”, parashikuar nga neni 283/a 25 dhe 22 të Kodit Penal. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/11/2017 - 15:43

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në fshatin Pult të Dukagjinit. Persona ende të paidentifikuar i kanë bërë pritë një furgoni, dhe pasi e kanë ndaluar, kanë grabitur pasagjerët që udhëtonin me të.

Postuar: 23/11/2017 - 15:35

Një makinë ka përplasur një person mesditën e sotme te kryqëzimi i Cerrrikut. Ai ishte duke hecur me biçikletë dhe për pasojë ky i fundit është plagosur rëndë.

Postuar: 23/11/2017 - 14:48

Një adoleshent ka mbetur i plagosur në Vlorë pas një sherri me një bashkëmoshatar.
 

Postuar: 23/11/2017 - 13:39

Janë zbardhur detaje të reja nga vizita e djalit te George Soros, Alexander Soros ne Tiranë.

Postuar: 23/11/2017 - 13:27

Shkatërrohet një rrjet prostitucioni në Kosovë, ndërsa në pranga kanë rënë 12 persona.

Postuar: 23/11/2017 - 12:10

Një ngjarje e rënda ka ndodhur ditën e sotme që ka tronditur qytetin e Kavajës. 

Postuar: 23/11/2017 - 11:24

Lidhur me çështjen Habilaj, janë firmosur urdhër-ndalime për disa ish-drejtues të lartë të policisë, mes tyre edhe ish-drejtori i Policisë së Vlorës Jael Çela.