BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Aktualitet

Lija e dhenve prek të vegjlit, mjeku del me thirrjen e menjëhershme për prindërit

Lija e dhenve prek të vegjlit, mjeku del me thirrjen e menjëhershme

Çdo ditë ne pediatrinë e Fierit, por dhe në poliklinikë paraqiten fëmijë me temperaturë dhe puçra në trup. Janë shenja të variçelës apo linjës së dhenve mjaft e përhapur në këtë stinë.

“Kemi një shtim të rasteve për shkak të sezonalitetit, në vjeshte e dimër është numri më i lartë i rasteve me variçelë”.

Mjeku dermatolog Ermal Sina shpjegon se variçela është një sëmundje ngjitëse akute që përhapet së tepermi në kopshte e shkolla. Ndaj për të ndrëprerë zinxhirin e infektimit kërkohet mbajtja e fëmijëve të sëmurë në shtëpi.

“Është e lidhur edhe me kontaktet, pasi prek fëmijët për shkak të kolektivitetit kemi shtim të rasteve”

Mjeku jep dhe disa këshilla mbi mjekimin dhe higjienën.

“Prindërit të mos i çojnë në shkolla e kopshte, të konsumojnë fëmijët lëngje dhe t’i vizitojnë tek mjeku të përcaktuar diagnozën e saktë dhe mjekimin”, u shpre Erma Sina, dermatolog në poliklinikën e Fierit.