BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Aktualitet

Mandati i Arben Krajës drejt fundit, KLP del me njoftim zyrtar

Mandati i Arben Krajës drejt fundit, KLP del me njoftim zyrtar

Mandati i Arben Krajas në krye të SPAK, është drejt përfundimit. Ditën e sotme KLP del me njoftimin zyrtar ku bëhet me dije se është hapur gara për të zëvendësimin e kreut të Prokurorisë së Posaçme. Po ashtu sot mbahet mbledhja e parë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Njoftimi zyrtar:

Këshilli i Lartë i Prokurorisë hap zyrtarisht procedurën  për zgjedhjen e drejtuesit të ri të SPAK, për periudhën 2022-2025. Në mbledhjen që po zhvillohet sot, Kreu i KLP-së, Alfred Balla u shpreh se drejtuesi aktual, Arben Kraja përfundon mandatin më datë 18 dhjetor dhe si detyrim këshilli duhet të hapë 3 muaj para garën.

Më 19 dhjetor merr detyrën drejtuesi i ri, ndërsa drejtuesi aktual Kraja do mbetet prokuror i SPAK, pasi si prokuror mandati është 9 vjeçar.

Ndersa drejtuesi e ka madatin vetëm 3 vite. Ndërsa drejtuesi i SPAK nuk ka të drejtë rizgjedhjeje, ai gëzon vetëm 1 mandat. Gjatë kësaj periudhe kandidatët duhet të dorëzojnë brënda 45-dotesh platformën per tu zgjedhur në krye të SPAK.