BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak”, Klodiana Lala zbërthen dëshminë tronditëse të Dan Hutrës, vrasësit që urrente gratë

“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak”,

Gazetarja Klodiana Lala i ka kushtuar një artikull vrasësit Dan Hutra, i cili kreu një masakër me një bilanc tragjikë në Tiranë, ku mbetën të vrarë tre gra dhe tre të tjera u plagosën.

Lala ka dhënë detaje të reja nga dëshmia e autorit, i cili nuk ka shfaqur asnjë shenjë pendese për krimet bëra.

Artikulli i plotë:

Elena Hysa po kujdesej për foshnjën e saj 4 muajshe dhe po bisedonte qetësisht me nënën e saj Kujtimen, kur ish-bashkëjetuesi i saj, Dan Hutra, një ish i dënuar për vrasjen e gruas së parë kapërceu pragun e banesës një katëshe në rrugën “Rustem Haklaj”, në Kodër-Kamzë.

41-vjeçari ishte i armatosur me një kallashnikov që në momentin e parë, si për të treguar një shenjë nga zoti, nuk u shkrep. Me majën e një thike, mundi ta zhbllokonte armën dhe qëlloi pa mëshirë ndaj dy grave. Elena tentoi të shpëtonte të ëmën duke i dalë përpara, por të dyja ranë përtokë nga plumbat. “Pamë tmerr me sy”, thotë mes lotësh, Kujtime Hysa nga shtrati i spitalit të Traumës.

60-vjeçarja ende nuk e ka mësuar lajmin se vajza tjetër e saj, Mevlute Hysa dhe nusja e djalit Hasime Dafku, janë vrarë nga ish-dhëndrri. “Jemi 4 gra të një shtëpie në spital. I pashë vajzën e nusen e djalit të gjakosura në oborr. Të dyja dolën të lanin makinën. Nusja ishte shtatzënë 2 muajshe”, rrëfen Kujtimja. Mevlute Hysa dhe Hasime Dafku, të dyja 30-vjeçare u goditën për vdekje me thikë nga Dan Hutra në vetëm pak sekonda.

Motra e Elenës, u përpoq t’i shpëtonte agresorit, por ai e goditi pa mëshirë në pjesën e sipërme të trupit, derisa u siguria që ajo kishte ndërruar jetë. Vrasësi u justifikua se shkoi në shtëpinë e ish-bashkëjetueses së tij për t’i vrarë asaj babain, Zaimin.

Por, për shkak se ai nuk ndodhej në banesë, qëlloi mbi gratë e familjes. Masakra me dy gra të vrara dhe dy të plagosura, u shënua mesditën e 1 marsit. Bilanci i viktimave atë të mërkurë do të rritej edhe më shumë duke marrë përmasat e një statistike. Siç rezultoi nga hetimet, Dan Hutra kishte plagosur para masakrës edhe një tjetër grua. Ajo quhej Marjana G, me të cilën kishte pasur lidhje intime. Ngjarja ishte shënuar në zonën e Astirit.

“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak. Nuk përdora armën, pasi nuk doja vëmendje”, tha Hutra në dëshminë e tij gjakftohtë përpara policisë.

Por ndërsa ish e dashura e tij, ndodhej te Spitali i Traumës dhe po merrte ndihmë mjekësore, ish i dënuari vijoi qetësisht planin e tij kriminal që e kishte bërë që më herët, kur ishte në qelinë e burgut e vuante dënimin për dhunë në familje. Ai nuk shfaqi asnjë pendesë për masakrën. Tha se e kreu me ndërgjegje, pasi dyshonte në atësinë e fëmijës. Bilanci i viktimave u bë edhe më tragjik.