BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Aktualitet

Mashtrim përmes kriptovalutave, operacioni ndërkombëtar në 7 shtete, mes tyre dhe Shqipëria, ja si rrjeti kriminal ka përfituar mbi 2.5 miliardë dollarë

Mashtrim përmes kriptovalutave, operacioni ndërkombëtar në 7

Një hetim ndërkombëtar ka identifikuar disa rrjete kriminale që qëndrojnë pas më shumë se 470 faqeve të internetit që përdornin skema mashtrimi për klientët. Rrjeti ndërkombëtar i kriptomonedhave dyshohet se ka mashtruar më shumë se 200.000 viktima në Evropë, shumica prej tyre në Gjermani, Itali dhe Spanjë. Nga tre milionë emaile që iu vunë në dispozicion policisë spanjolle, u identifikuan më shumë se 470 faqe interneti me domain-in spanjoll “.es”, nga të cilat rezulton se janë mashtruar 17.000 persona brenda Spanjës. Sipas burimeve policore, kriminelët kanë grumbulluar 2.5 miliardë dollarë nga qindra mijëra viktima në mbarë botën. Eurojust (Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Drejtësinë Penale) po koordinon hetimin në shtatë vende evropiane. Së fundi, kontrolle janë kryer në qindra call center-a në Shqipëri, Gjeorgji, Maqedoninë e Veriut, Bullgari dhe Ukrainë. Këto organizata u krijuan fillimisht në Izrael dhe Evropën Lindore dhe më pas kanë nisur bashkëpunimin me njëra-tjetrën, thotë avokati Mauro Jordan. Një nga 20 klientët që ai përfaqëson është një grua 80-vjeçare, e cila humbi më shumë se 837.000 dollarë, duke investuar në kriptovaluta.

 

Më të lexuarat