BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Aktualitet

Mbi 17 mijë të infektuar me grip javën që shkoi, Urgjenca Kombëtare ngre alarmin

Mbi 17 mijë të infektuar me grip javën që shkoi, Urgjenca

Në Shqipëri janë duke qarkulluar disa lloje virusesh, si AH1N1, AH3, Virusi B, virusi respirator sinsicial dhe pandemia COVID-19, që ka pasur përhapje më të vogël krahasuar me disa muaj më parë. Flukse të shtuara pacientësh është parë në urgjencën e QSUT, Spitalin Shefqet Ndroqi, por edhe qendrat e konsultave, që vizitojnë qindra, fëmijë e të moshuar.

Zyrtarisht, këtë muaj, në Urgjencën Kombëtare ka pasur në total 36.688 thirrje, ndërsa janë konkretizuar 10.495 misione, ku shumica e thirrjeve, kanë të bëjnë me situatën e gripit. Më të prekurit janë fëmijët. Në Urgjencën Pediatrike në QSUT, shkojnë së paku 400 fëmijë në 24 orë. Shumica e tyre, marrin trajtimin dhe konsultat nga mjekët dhe më pas drejtohen për në shtëpi, ndërsa numri i të shtruarve në pavion është më i pakët.

Fëmijët manifestojnë më së shumti, simptomat e temperaturës së lartë, të vjellat dhe ethe. Mjekët këshillojnë që nëse fëmija paraqet temperaturë më të lartë se 38, të drejtohet në qendrat e konsultave dhe trajtimi të bëhet në kushte shtëpie, me ushqime të pasura me vitamina, ndërsa kundërshtojnë në mënyrë kategorike përdorimin e antibiotikëve, pa rekomandimin e mjekut. Te të moshuarit, mbizotëron më së shumti penumonia akute, ku zakonisht personat mbi 65-vjeç nëse preken nga gripi, duhet të kurohen së paku 7 ditë në spital, për të marrë kurat e nevojshme. Për fëmijët, mjekët sugjerojnë prindërit që të mos i dërgojnë në shkolla, kopshte e çerdhe në mënyrë që të ndërpritet zinxhiri i infektimit, ndërsa për të rriturit, këshilla e tyre është aplikimi i vaksinës së gripit, që të mbron gjatë kësaj periudhe gripale që ka mbërthyer vendin.

Më të lexuarat