Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mblidhet shtabi i Emergjencave Civile, ky është numri i pallateve të dëmtuara në Tiranë

Postuar: 22/09/2019 - 17:48

24 orë pas tërmetit të fuqishëm që goditi vendin, është mbledhur shtabi i Emergjencave Civile të Tiranës.

Mbledhja, e cila po zhvillohet në sallën e Këshillit Bashkiak, po drejtohet nga kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, i cili kërkoi fillimisht një raportim për situatën.
 
Veliaj u shpreh se nëse do të ketë nevojë për strehim më të gjatë, atëherë të përdoren konviktet. “Të pastrohet një nga konviktet në Qytetin Studenti, të bëhet gati dhe ta kemi si plan rezervë”, tha Veliaj.
 
Në mbledhje u raportua gjithashtu se në totalë në kryeqytet janë dëmtuar pjesërisht 420 banesa, nga të cilat 63 pallate me dëmtime të ndryshme. Po ashtu janë dëmtuar edhe 4 objekte arsimore, që kanë pësuar çarje muresh e dëmtime të tjera.
 
Ndërkohë, në orën 18:00 pritet të zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak për miratimin e një fondi emergjence për banorët e prekur nga tërmeti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 23:57

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e sotme në fshatin Shtëpez, të Gjirokastrës, ku një sasi tritoli shpërtheu në banesën e një muratori.Fatmirësisht, nga shpërthimi nuk ka persona të l

Postuar: 20/11/2019 - 23:45

Avokati i Arbër Çekaj, Dritan Jahaj ka deklaruar se klienti i tij nuk mund të jetë kurrsesi një b

Postuar: 20/11/2019 - 23:15

Edhe gjatë ditës së enjte vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare gjatë paradi

Postuar: 20/11/2019 - 22:50

Gazetari i njohur investigativ Artan Hoxha ka reaguar pas takimit të presidentit Ilir Meta me ish

Postuar: 20/11/2019 - 22:44

Gazetari Blendi Fevziu ka treguar një histori personale teksa në emision po flitet për sigurinë r

Postuar: 20/11/2019 - 22:38

Avokati, Dritan Jahaj ka hedhur poshtë akuzat ndaj Arbër Çekajt se ai është një bos droge.

Postuar: 20/11/2019 - 22:30

Gazetari Arsen Rusta ka deklaruar se kompania e Arbër Çekajt, ku u gjetën 613 kg kokainë në Mamin