Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbushet bulevardi Dëshmorët e Kombit, falet Namazi i Bajramit

Postuar: 15/06/2018 - 08:53

Sot besimtarët e fesë Islame festojnë ditën e parë të festës së Fiter Bajramit ose Bajramit të Madh siç njihet në Shqipëri.

Që në orët e para të mëngjesit mijëra besimtarë u mblodhën në bulevardin Dëshmorët e Kombit që në orën 5e30 ndërsa namazi u fal në orën 06:00.

Kryetari i Komunitetit Mysliman, Skënder Bruçaj pasi ka uruar të gjithë besimtarët ka folur për rëndësinë e kësaj feste,raporton albeu.com.

"Silluni mirë me prindërit, me të afërmit. Kush sheh një të keqe le ta ndryshojë atë. Mos keni smirë me njëri-tjetrin por duajeni njëri-tjetrin." janë disa këshillat e fesë Islame, tha Bruçaj.

Ai i vuri rëndësi moralit dhe theksoi se besimtarët duhet të qëndrojnë larg thashethemeve dhe shpifjeve.

Ndërsa pas faljes së Bajramit, fjalimi i Hytbes u mbajt nga Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:13

Gjykata italiane ka vendosur të dënojë me 5 vjet burg një shqiptar, i cili ishte kapur në flagrancë me 27 kg kokainë.

Postuar: 18/10/2019 - 21:33

11-vjeçari Alvin Berisha, djali nga Shqipëria i cili kishte mbetur në kampet e ISIS ka humbur gju

Postuar: 18/10/2019 - 20:51

Një makinë është përmbysur në Tiranë, ndërsa raportohet se ka edhe të plagosur.

Postuar: 18/10/2019 - 19:46

Tetori po mbyllet me temperatura të larta, madje ka nga ata që kanë zgjedhur edhe bregdetin për t

Postuar: 18/10/2019 - 19:40

Prokurori Besnik Muçi është betuar si anëtar i Gjykatës Kushtetuese pasditen e sotme përpara Pres

Postuar: 18/10/2019 - 14:45

Një mjet tip ‘Benz’ me targa gjermane shpërtheu mëngjesin e sotëm në rrugën “Si