Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbyllet dosja e ish-futbollistit të “Butrintit”, i cili u vra në 1997

Postuar: 21/10/2018 - 16:52

Prokuroria e Sarandes ka mbyllur perfundimisht pas me shume se 21 vitesh dosjen e vrasjes se ish-futbollistit te “Butrinti”, te mirenjohurit Zoi Dhima. Ne vendimin e dates 17.10.2018, Gjykata e Sarandes, pas kerkeses se Prokurorise argumenton: “Gjykata konkludon që të pranojë kërkesën e organit të akuzës dhe të pushojë cështjen që i përket procedimit penal nr.02 te vitit 1998, pasi del qarte se në rastin e veprës penale “Vrasje me dashje” dhe “Armëmbajtje pa leje”, parashikuar nga neni 76 dhe 278 i Kodit Penal, ndjekja penale për këtë vepër  penale tashmë është parashkruar dhe si e tillë duhet të pushojë.

Ngjarja e rende, sipas vendimit te Gjykates, ka ndodhur në datën 18.05.1997, rreth orës 12:00, në lagjen nr.1 të qytetit të Sarandës, në afërsi të nje lokali, ku është vrarë me armë zjarri nga persona të paidentifikuar shtetasi Zoi Jani Dhima, banues në Gjashtë-Sarandë.

Plumbat kanë ardhur nga një skaf që erdhi nga deti, dhe në ngjarje ka mbetur i plagossur edhe shtetasi Leonadro Lapa.Pasi janë kryer veprimet hetimore dhe nuk është arritur të identifikohet autori i vrasjes, me vendimin e datës 13.07.1998, është pezulluar kjo çështje dhe i ka kaluar për veprime hetimore Komisariatit të Policisë Sarandë, për shkak së nuk është bërë i mundur identifikimi i autorit të kryerjes së veprës penale.

Në referencë të nenit 66, paragrafi i parë, gërma b , të Kodit Penal sipas të cilit “Nuk mund të bëhen ndjekje penale kur nga kryerja e veprës deri në çastin e marrjes së personit si të pandehur kanë kaluar njëzet vjet për krimet që parashikojnë dënim jo më të ulët se dhjetë vjet burgim ose dënim tjetër më të rëndë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 10:15

Ish-deputeti i PS Arben Ndoka, i liruar disa javë më parë nga burgu pas arrestimit me operacionin “Vol-Vo 4”, kujton sot 21 janarin 2011 ku mbetën 4 viktima, ndër të cilët edhe Aleks Nika nga Lezha.

Postuar: 21/01/2019 - 10:10

Pedagogët e Fakultetit të Histori –Filologjisë janë solidarizuar me studentët, duke iu bash

Postuar: 21/01/2019 - 10:02

Vendimi i zbardhur i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit tregon se Izet Kadana kryetar i Gjykat

Postuar: 21/01/2019 - 09:59

Studentët dhe pedagogët e Fakulteti të Historisë dhe Filologjisë kanë nisur sot grevën e tyre të

Postuar: 21/01/2019 - 09:07

Policia e Mirditës ka arrestuar dy persona, babë e bir pasi janë kapur me armë zjarri.

Postuar: 21/01/2019 - 09:02

Në orët e para të mëngjesit në qiellin e Shqipërisë është shfaqur eklipsi i Super Hënës, ose siç

Postuar: 21/01/2019 - 08:52

Edhe pse është tërhequr nga skena dhe ekrani, një nga aktorët më të njohur të viteve ’90.