Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

'Më vranë xhaxhanë i cili ishte një person i rëndësishëm në politikë', merret vendimi për shqiptarin që u kap në një 'shtëpi kanabisi' në Skoci

Postuar: 11/09/2019 - 15:24

Mirjan Kastrati, 30-vjeç është dënuar me 30 muaj burg nga një Gjykatë pasi u kap me një fermë kanabisi brenda shtëpisë në qytetin Galashiels në Skoci.

Edhe pse 30-vjeçari tha se ishte bërë viktimë e trafikantëve për të cilët duhet të punonte në mënyrë që tu shlyente borxhin prej 16 mijë paundësh që u kishte për kalimin ilegal në Britaninë e Madhe.

Më 9 prill gjeti në banesën e shqiptari 700 rrënjë kanabis, vlera e të cilës arrinte deri në 200 mijë euro nëse dilte në treg. Në momentin e kontrollit 30 vjeçari u gjet duke fjetur në kuzhinë.

Për çështjen e shqiptarit, Prokurori Graham Fraser, solli në gjyq detaje të reja për sa i përket arsyeve të shkuarjes së Mirjanit në Britani. Sipas tij xhaxhai i Marjanit ishte politikan i rëndësishëm në vend dhe ishte vrarë kjo kishte detyruar atë të largohej nga Shqipëria.

“I akuzuari tha se ishte arratisur nga Shqipëria përpara 2018-s. Ai tregoi se si xhaxhai, i cili ishte një person i rëndësishëm në politikë, ishte vrarë. Pas mesazheve kërcënuese për veten dhe familjen ai ishte detyruar të ikte nga Shqipëria. Ai po punonte për një grup që të shlyente borxhin”, tha Fraser.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/09/2019 - 23:27

Një njoftim për shkëndijë elektrike në bodrumin e Presidencës ka vënë në lëvizje forcat zjarrfikëse të kryeqytetit.Mësohet se Garda e Republikës ka kërkuar praninë e zjarrfikësve si masë paraprake, për të parandaluar

Postuar: 16/09/2019 - 22:05

 Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Korçë-Bilisht, në afërsi të fshatit Kuç.

Postuar: 16/09/2019 - 21:17

Një aksident ka ndodhur në aksin Korçë-Kapshticë, në vendin e quajtur Kuc.

Postuar: 16/09/2019 - 21:07

Një aksident i frikshëm është regjistruar pak minuta më parë në Tiranë.

Postuar: 16/09/2019 - 19:58

Një darkë familjare u shndërrua në një sherr me fjalë e më pas me thika, çka u desh ndërhyrja e k

Postuar: 16/09/2019 - 19:45

Policia italiane ka zhvilluar një operacion të gjerë antidrogë në Latina, duke arrestuar gjithsej