BREAKING NEWS

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me përgjigjen

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me
x
BREAKING NEWS

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të hetohet nga FBI, SPAK të bashkëpunojë me amerikanët

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të
x
BREAKING NEWS

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja çfarë pritet të diskutohet

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja
x
BREAKING NEWS

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të ndodhë me PD-në

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish kryeministrin: Me miellin e amerikanëve s'bëhet shaka

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish
x
BREAKING NEWS

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët strategjikë", deputeti socialist për çështjen "McGonigla": Dezinformim, s'ka hetim për kryeministrin

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët
x
BREAKING NEWS

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton
x
BREAKING NEWS

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin e FBI-së

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin
x

Aktualitet

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia

Mediat serbe kanë raportuar vrasjen e gruas shtatzënë nga burri në Kosovë. Kurir si dhe media të tjera serbe teksa kanë publikuar videon kur policia ka rrethur Sokol Halilin para se të vriste veten, gjithashtu kanë cituar edhe raportin e shkruar nga Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla. Po ashtu mediat serbe kanë theksuar faktin se Sokol Halili ka qëlluar mbi gruan e tij shtatzënë edhe pasi ajo ka rënë përtokë.  

Shkrimi i Plotë:

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij shtatzënë Hamide Magashi para klinikës së gjinekologjisë në Prishtinë, ka vrarë veten sot kur e rrethoi policia. Në rrjetet sociale është shfaqur një video ku shihet një numër i madh i policëve që rrethojnë shtëpinë ku fshihej Halili. Megjithatë, vrasësi i gruas shtatzënë nuk ka dashur të dorëzohet, por ka vrarë veten.

Ministri i Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka konfirmuar se i dyshuari për vrasjen e gruas shtatzënë ka kryer vetëvrasje. Sveçla përmes një postimi në Facebook ka thënë se policia ka gjetur të dyshuarin për vrasjen e një gruaje shtatzënë në oborrin e Klinikës Gjinekologjike në Prishtinë. Mirëpo, siç shton Sveçlja, Sokol Halili nuk ka dashur të dorëzohet dhe ka kryer vetëvrasje.

"Pas punës intensive të të gjitha reparteve, kemi gjetur vrasësin e Sokol Halilit. Pavarësisht përpjekjeve të zyrtarëve të policisë për të negociuar një dorëzim, ai vrau veten. Policia dhe inspektorati policor do të vazhdojnë hetimet për të zbardhur të gjitha rrethanat e vrasjes së gruas shtatzënë dhe vetëvrasjes," ka shkruar Sveçla.

Kujtojmë se Hamide Magashi është vrarë mbrëmjen e së mërkurës në oborrin e klinikës gjinekologjike në Prishtinë. Bashkëshorti i saj Sokol Halili, i cili qëlloi me tre të shtëna në drejtim të saj kur ajo doli nga klinika gjinekologjike, dyshohet për vrasjen e rëndë të një gruaje në muajin e nëntë të shtatzënisë. Ajo ka vuajtur nga abuzimi për muaj të tërë

Sokoli dhe Hamide ishin të martuar për vetëm katër muaj dhe më pas u ndanë për shkak të dhunës në familje. 35-vjeçarja Hamide jetonte në shtëpinë e prindërve të saj në Lupljan. Një ditë para vrasjes ajo shkoi në një klinikë në Prishtinë për një kontroll para lindjes, e cila pritej javën e ardhshme. Halili ka marrë masën e ndalimit pasi ka kërcënuar gruan e tij më 10 gusht në shtëpinë e prindërve të saj. Doli se i dyshuari ishte dënuar dhe gjobitur nga gjykata në Uroshevac për armëmbajtje pa leje. Pavarësisht keqtrajtimit, Hamide dyshohet se është kthyer dy herë në shtëpinë e bashkëshortit të saj Sokol Halilit.

Ngjarja e rëndë tronditi opinionin publik në Kosovë ku më 30 nëntor Hamide Magashi u ekzekutua në mënyrë mizore nga ish-bashkëshorti i saj Sokol Halili në oborrin e maternitetit ku ishte e shtruar prej ditësh pasi ishte në javën e fundit të shtatzanisë. Sipas informacioneve të familjarëve, çifti kishin qëndruar të martuar vetëm për 3 muaj pasi Halili ishte tepër i dhunshëm ndaj gruas së tij dhe motrat e saj e kanë marrë nga shtëpia e tij për ta strehuar pranë tyre.