BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Aktualitet

Megaoperacioni i EUROPOL, Karamuço plas deklaratën e fortë: Nuk janë më të sigurt në Dubai, kemi dritë dhe në shkretëtirë

Megaoperacioni i EUROPOL, Karamuço plas deklaratën e fortë: Nuk

EUROPOl ka zhvilluar ditën e djeshme një megaoperacion duke arrestuar gjithsej 49 persona.

Bastisjet u kryes midis datave 8 dhe 19 dhe ishin të koordinuara në të gjithë Evropën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, duke synuar si qendrën e komandës dhe kontrollit ashtu edhe infrastrukturën logjistike të trafikut të drogës në Evropë.

Në njoftimin e Europol thuhej se ishte krijuar një “super kartel” që kontrollonte 1/3 e tregtisë së kokainës në Evropë.

Të ftuar në studion e emisionit “Log.” mbrëmjen e sotme ishte gazetari Ermal Vija, eksperti i kriminalstikës, Ervin KAramuço dhe ish-prokuror i krimeve të rënda Eugen Beçi.

Sipas Karamuços, vetë emërtimi i operacionit “Desert Light” ose “Drita e Shkretëtirës” tregon që tashmë edhe personat të cilët fshihen në Dubai nuk janë më të paprekëshëm.

Gazetari Vija deklaroi se mes 49 të arrestuarve nuk ka asnjë shqiptar të implikuar. Nga ana tjetër, Beçi tha se shqiptarët shkojnë në Dubai për tu strehuar jo për të vazhduar aktivitetin kriminal. Sipas tij selitë e tyre aktive janë në Amerikën Latine, Evropë dhe kryesisht në Shqipëri.

Karamuço: “Deser Light”, sepse gjithmonë Dubai është quajtur jo vetën parajsë fiskale, por edhe parajsë për të gjithë eksponentët e krimit. Por tashmë ka dritë dhe ata janë të pasigurt. Këto janë fjalët që ka thënë dhe drejtuesi i ERUOPOL. Ia tha :Tani kemi dritë dhe në shkretëtirë.” Dubai ka kthyer rrugë, ka një mentalitet të ri bashkëpunues.

Vija: Janë 49 urdhër arreste që janë ekzekutuar, EUROPL e ka përjashtuar implikimin e shqiptarëve. Sukses i këtij operacinini është elita e personalve që drejtonin tregun e kokainës ka qenë e vendosur në Dubai. Përmes selive të tyre në Dubai ata drejtonin tregtinë e kokainës, në rerth 2 vite kanë trgtuar 30 ton koakinë dhe 1/3 në Evropë. Kjo organizatë kishte bërë të mundur kapjen e gjithë porteve kryesore në Evropë dhe gjithë dirigjimi orientohej nga Dubai.

Beçi: Duhet të kuptojmë që nuk kemi lidhje me shqiptarët për sa i përket kësaj organizate kriminale, gjithmonë Dubai ëdhtë parë si një vend strehim nga organizatat kriminale. Kjo skemë përjashton qëllimin e krimit të organizuar shqiptar që strehohet në Dubai. Në Dubai eksponentët shqiptarë që shkojnë atje nuk vazhdojnë aktivitetin kriminal. Selitë e tyre janë në Amerikën Latine, Evropë dhe kryesisht në Shqipëri.

Më të lexuarat