BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Aktualitet

Meteorologët parashikojnë stuhi të fuqishme dhe breshër masiv, ja çfarë do ndodhë në orët në vijim

Meteorologët parashikojnë stuhi të fuqishme dhe breshër

‘Estofex’ është një matës virtual i meteorologëve (dhe studentëve të meteorologjisë) evropian. Ata bëjnë gati çdo ditë matjen e rrezikshmërisë për stuhitë për tërë Evropen duke zbuluar zonat e rrezikshmërisë në hartë me numrat 1. 2 dhe 3. Numri 3 ka rrezikshmëri esktreme për breshër masiv dhe tornado destruktive. Edhe niveli 2 i rrezikshmërisë nënkupton stuhi dhe breshër të madh në zona të caktuara. Rrallëherë gjatë vitit ndodh që niveli i rrezikshmërisë të jetë 3 për ndonjë territor në Evropë dhe po ashtu shumë rrallë ndodh që Kosova të markohet me numrin 2 ose nivelin 2 të probabilitetit për stuhi dhe breshër.

Për ditën e sotme Estofex ka bërë një parashikim interesant ku vetëm territori i Kosoves dhe një pjesë e mirë e Frances, Zvicres dhe jugperëndimit të skajshëm të Gjermanisë janë markuar me numrin 2., pra, rrezikshmëri për stuhi potencialisht të fuqishme dhe breshër masiv.

Pra, parametrat për stuhi lokalisht të fuqishme ose breshër në Kosovë gjatë 24 orëve të ardhme mbesin mjaft të larta dhe këtë e konfirmon edhe Estofex.

Kjo nuk do të thotë se stuhi masive do të ndodhin 100%, por në këto raste kujdesi  kurr nuk është i tepërt, prandaj apelohet për kujdes dhe vigjilencë të shtuar.

Më të lexuarat