BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Aktualitet

Çmim më i lartë energjie në verë? Habit me deklaratën eksperti i njohur: ‘Presion’ pozitiv, qytetarët do kursejnë më shumë

Çmim më i lartë energjie në verë? Habit me

“Qeveria ka pasur dhe ka vullnet të plotë për të vazhduar të paguaj ndërkohë që me ardhjen e verës konsumi do të rritet përsëri dhe do të duhet të rihapim diskutimin e fashës”.

Deklarata e kryeministrit Edi Rama për rritjen e mundshme të çmimit të energjisë gjatë periudhës së verës, ashtu sikurse fashat, ka ndarë edhe opinionin e publikut. Shumë familjarë, në këtë periudhë të krizës së çmimeve, e konsiderojnë një kosto të lartë për xhepat e tyre.

“Unë shikoj pensionin, e zuri në gojë kryeministri, ua rritën 100% deputetëve përse nuk ja shpërndanë pensionistëve”.

“Rritja e çmimit të energjisë do të ndikonte 30% te çmimet e ilaçeve të gruas”.

Por ka dhe nga ata konsumatorë, të cilët e mirëkuptojnë një vendim të tillë që prej periudhës së dimrit, kur nisi diskutimi për fashat.

Ekspertët e ekonomisë e konsiderojnë një presion pozitiv për konsumatorët familjar deklaratën e kryeministrit, për të mos shpenzuar më shumë se 800 kilovat/orë. Teksa parashikon se çmimi në bursë pritet të rritet gjatë stinës së verës për shkak të kushteve klimaterike, eksperti Fatos Çoçoli thotë se fasha duhet të aplikohet.

Fasha e energjisë për bizneset, sipas ekspertit Çoçoli duhet të shoqërohet me subvencione për ato kompani eksportuese të cilat tashmë janë dëmtuar nga zhvlerësimi i euros.

“Duhet realisht që ata të kenë mundësinë të mbrohen dhe ka shumë mënyra për ti mbrojtuar ndërsa bizneset importuese e dimë që ata kanë pasur një fitim”, tha eksperti Çoçoli.

Sipas vendimit që nuk u zbatua në fund të vitit të shkuar, abonentët që shpenzonin mbi 800 KËh në muaj, do të paguajnë për energjinë mbi këtë kufi një tarifë prej 42 lekësh për kilovat, nga tarifa normale prej 9.5 lekësh.

 

Më të lexuarat