Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mjafton edhe një detaj për t’i thënë të gjitha”, ISP nxjerr RAPORTIN për deputetët ‘e rinj’ të opozitës që të lë pa fjalë: Ja CV-ja zyrtare e njërit prej tyre. Pa koment! (FOTO)

Postuar: 11/09/2019 - 13:40

Deputetët “e rinj” që morën mandatet në pranverën e vitit 2019, sipas raportit që ka nxjerrë ISP nuk ishin në nivelin e duhur, madje shkon deri në një mungesë të theksuar të profesionalizmit të njohurive politike dhe integritetit në angazhimin e ri parlamentar.

Në raportin “Parlamenti në kohën e krizës: monitorim dhe analizë janar-gusht 2019” publikuar nga Instituti i Studimeve Politike jepet vlerësimi pozitiv për angazhimin në fjalime e debate të disa prej tyre, (Murrizi, Hajdari, Gjoni, Maliqi, Roshi, Përmeti, Musaj, Dhimitri, etj), por edhe një vlerësim kritik për një pjesë tjetër të deputetëve me tregues minimalë të efikasitetit dhe investues në rënien më tej të besimit publik tek parlamenti.

Konkretisht, në raport theksohet se “integrimi i deputetëve të rinj në politikë u shoqërua gjithashtu me shqetësime dhe shpesh edhe me investim në dëm të imazhit të parlamentit dhe të vetë politikës. Disa deputetë nga prurjet e reja u keqpërdorën nga media dhe vetë ata preferuan të ishin viktimë e titujve kryesore ne media dhe e debateve spekulative. Kjo pjesë e deputetëve demonstroi mungesë të theksuar profesionalizmi, të njohurive politike dhe të integritetit në angazhimin e ri parlamentar”.

“Për konkluzione të tilla ekzistojnë fakte, analiza, të dhëna monitoruese, etj, por ndonjëherë mjafton edhe një detaj për t’i thënë të gjitha, - për shembull, si kjo CV-ja zyrtare e njërit prej deputetëve aktualë 2019, pra në kohën kur parlamenti do të duhej të ishte tempulli i demokracisë, të kishte cilësi përfaqësimi dhe kur Shqipëria pret të nisë bisedimet për anëtarësim në BE (!!). Pa koment!”, thuhet në raport.

ISP nxjerr RAPORTIN për deputetët ‘e rinj’ të opozitës: Mungesë e theksuar profesionalizmi… Ja CV-ja zyrtare e njërit prej tyre (FOTO)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 16:47

I konsideruar si i “forti i Maliqit, Taulant Luli, që në muajin prill 2019, ka qenë i dyshuar dhe mbahej në vëzhgim nga agjentët e policisë së Shtetit, si pjesë e grupit të Admir Murataj, që grabitën 6 mili

Postuar: 18/11/2019 - 16:44

Gara për pozicionin e kryeprokurorit të Shqipërisë është hapur dhe lista me kandidatët do të dërg

Postuar: 18/11/2019 - 15:55

Policia e Tiranës ka vënë në pranga tre shtetas për vjedhje dhe ka proceduar penalisht dy të tjer

Postuar: 18/11/2019 - 15:42

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani rrobash në Sarandë mëngjesin e sotëm.

Postuar: 18/11/2019 - 15:22

Katër persona janë vënë në pranga lidhur me ngjarjen e ndodhur gjatë natës në aksin rrugor Levan-

Postuar: 18/11/2019 - 14:42

Punonjësit të Policisë së Shtetit, Sokol Qokajt kolegët i kanë bërë një surprizë të madhe teksa i

Postuar: 18/11/2019 - 14:09

Për shumë vite, ata kanë qenë shembull në fushën e blertë të futbollit, kur me lojën e tyre kanë