BREAKING NEWS

“Do ndodhë javën e ardhshme..”, Taulant Balla paralajmëron foton që do dalë për Lulzim Bashën dhe do shkaktojë ‘tërmet’ në politikën shqiptare

“Do ndodhë javën e ardhshme..”, Taulant Balla
x

Aktualitet

Mjekja shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar nuk e fsheh entuziazmin: Ky është një lajm mahnitës...!

Mjekja shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar nuk e fsheh

Mbretëria e Bashkuar të mërkurën u bë vendi i parë në botë që miratoi vaksinën e Pfizerit për luftimin e coronavirusit.

Sipas ekspertëve mjekësorë britanikë, vala e parë e vaksinimeve mund të parandalojë deri në 99% të shtrimeve dhe vdekjeve në spitalet COVID.

Autoritetet kanë lehtesuar masat për periudhën e festave, por numri i të infektuarve ditorë vazhdon të jetë i lartë.

Doktoresha Ardiana Gjini, specialiste e shëndetit publik në Londër tha për Euronews Albania se fillimi i vaksinimit kundër COVID është një ndër lajmet më të mira që kemi pasur ndër vite.

“Është një lajm mahinitës që një vaksinë e suksesshme u zhvillua dhe jemi të lumtur që Britania do të fillojë e para vaksinimin.

Komiteti që merret me strategjinë e vaksinimit ka bërë listën e personave prioritarë  për tu vaksinuar. Numëri është i kufizuar, filimisht janë 800 mijë doza që do të nisin me vaksinimin e të moshuarve në azile e më tej mjekët e personat mbi 80 vjeç”, tha ajo për Euro News.