BREAKING NEWS

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon paralajmërimin ‘bombë’ për Presidentin: Çështja e floririt do të...

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon
x

Aktualitet

Mjeku Erion Dasho: Shqipëria e ka arritur imunitetin e tufës! Nuk besoj që në këto shifra ka ndonjë mashtrim

Mjeku Erion Dasho: Shqipëria e ka arritur imunitetin e tufës! Nuk

Mjeku Erion Dasho tha se  epidemia në vendin tonë është qetësuar dhe Shqipëria e ka arritur imunitetin e tufës, pasi rreth 1.5 mln shqiptarë e kanë kaluar Covid-19. Por ai thotë se me variantet e reja të virusit imuniteti mund të duhet rreth 80%.

“Rreth 1.5 mln shqiptarë e kanë kaluar Covid-19. Kjo shifër 70%, ka të bëjë me imunitetin e tufës por me variantet e reja të virusit si ai afrikan, brazilian dhe indian mund të duhet 80%. Numri i rasteve ka rënë ndjeshëm, i vdekjeve po ashtu. Rënie e shifrave tregon që situata po shkon drejt normalizimit. Të gjitha të dhënat dhe parashikimi flasim që Shqipëria po i afrohet imunitetit të grupit dhe shqiptarët e paguan shtrenjtë me 10 mijë jetë të humbura dhe deri në fillim të sezonit gripal kemi situatë të qëndrueshme. Unë nuk besoj që në këto shifra ka ndonjë mashtrim. Indikatorët tregojnë që epidemia është qetësuar. Nuk duhet të mendojmë që rreziku është eliminuar sidomos për grupet në risk. Edhe ata që janë vaksinuar më vaksinën kineze duhet të kenë shumë kujdes se ecja drejt imunitetit të grupit nuk garanton mbrojtje për qytetarët”, tha ai për A2.

Më të lexuarat