BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Mjeku i njohur jep alarmin: Nëse askush nuk do pinte duhan mund të parandalonim....

Mjeku i njohur jep alarmin: Nëse askush nuk do pinte duhan mund të

Sëmundet tumoriale mbajnë vendin e tretë në Shqipër si shkaktar të humbjeve të jetës.

Por gjatë vitit të fundit janë ulur me 5.7% vdekjet si pasojë e tumoreve. Faktor ndikues për këtë ulje është edhe ndërgjegjësimi për kontrrollet tek mjeku.

“Edhe me statistikat e prodhuara sot nga INSTAT mund të konfirmojë që të paktën për kancerat ka një stabilizim të prirjeve për vdekshmërinë e tyre dhe nëse do ta shihnim si propocion ka një rënie”, tha Alban Ylli.

Gjatë 2022-shit nga thuajse 24 mijë vdekje, 3.233 prej tyre u shkaktuan nga tumoret, ose thënë ndryshe 13.5% e totalit të vdekjeve. Kanceri i mushkërive është ai më i përhapuri që po merr edhe më shumë jetë.

“Kanceri i mushkërive mbetet kanceri kryesor ashtu si në shumicën e vendeve të botës. Për fat të mirë edhe për atë shohim disa shenja jo vetëm stabilizimi por edhe të uljes së vdekshmërisë, sidomos të asaj të standartizuar sipas moshës. Kanceri i dytë i rëndësishëm mbetet kanceri i gjirit. Kanceri i zorrës së trashë duket se po bëhet kanceri i tretë i rëndësishëm në Shqipëri nga pikëpamja e rasteve të reja”, shtoi më tej ai.

Pirja e duhanit sipas ekspertëve është një nga faktorët kryesore që çon në shfaqen e tumoreve. Por jo vetëm, shoqëruar edhe me abuzimin me alkoolin, kequshqyerjen dhe mungesën e aktiviteteve fizike, bëhen ndikues të përkeqësimit të shëndetit.

“Për kancerin e mushkërive por edhe për shumicën e kancerave të tjerë nëpërmjet kontrollit të duhanpirjes, ne mund të bëjmë më shumë seç do të mund të bënte një armatë me mjek të specializuar dhe me ilaçe apo me teknologji. Për kancerin e mushkërive ai është shkaktari kryesor. Mund të parandalojmë rreth 70% të kancerave të mushkërisë në Shqipëri nëse askush nuk do të pinte duhan. Por ai mbetet shkak ose faktor risku më saktë për shumicën dërrmuese të kacerave të tjerë”, deklaroi Alban Ylli.

Gjysma e humbjeve të jetës të shkaktuar nga tumoret i përkasin moshës 65-79 vjeç ndërsa përqindja më e lartë e vdekjeve është tek burrat.

Vdekjet në Shqipëri gjatë 2022-shit: 23.998 vdekje në total.

Vdekje të shkaktuara nga grup-sëmundja “Tumoret”: 3.233 vdekje ose 13,5%.

Vdekjet nga tumoret sipas gjinisë: burrat-15.7% dhe gratë -10,8%.