Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Morën ryshfet, arrestohen 2 inspektorë të AKU

Postuar: 25/09/2018 - 17:24

Dy inspektorë të AKU-së në Durrës janë vënë në pranga pas publikimit të një video në një emision televiziv mbrëmjen e djeshme dhe akuzave se kanë marrë ryshfet.

“Në lidhje me një  video të publikuar mbrëmjen e djeshme në një emision investigativ ‘Fiks Fare’ ku dy Inspektorë të AKU-së paraqiten duke marrë ryshfet, janë kryer veprimet procedurale nga ana e Specialistëve të Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar, të cilët kanë ndaluar shtetasit:

Arben Gupi 51 vjeç, banues në Durrës, Inspektor pranë Drejtorisë së AKU-së;

Medi Çela 49 vjeç, banues në Durrës, Inspektor pranë Drejtorisë së AKU-së”, njoftoi Policia e Durrësit.

“Gjithashtu ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë në ngarkim të shtetasit E.J. 26 vjeç, banues në Durrës, kamarier në subjektin privat që u kontrollua.

Më datë 18.09.2018 , shtetasit e mësipërm në detyrë Inspektor pranë AKU-së kanë ushtruar kontroll pranë një subjekti privat  dhe nuk kanë mbajtur akt konstatimi ku kamarieri i subjektit që u kontrollua u ka ofruar një sasi parash prej 8.000 lekë të reja, me qëllim që të mos e gjobisnin për mungesë të dokumentacionit higjieno – sanitar.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale ‘Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike’,‘Shpërdorimi i detyrës’ në bashkëpunim dhe ‘Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike’  parashikuar në nenet 259, 248, 25 dhe 244 të Kodit Penal”, shtuan të njëjtat burime.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/10/2018 - 18:53

 Pas arrestimit të këngëtarit Stresi, i cili sipas policisë u kap në një dhomë hoteli jo vetëm i armatosur, por edhe me një femër, prindërit e tij kanë dhënë një tjetër version për ngjarjen.

Postuar: 20/10/2018 - 18:37

Ndërkohë që Sali dhe Shpresa Lushaj, prindërit e këngëtarit Arkimed Lushaj që u arrestua pak ditë

Postuar: 20/10/2018 - 18:32

I ftuar në studion e “Kjo Javë”, babai i reperit të njohur Arkimed Lushaj (Stresi),&n

Postuar: 20/10/2018 - 18:19

Në një kohë kur djali i tyre, Arkimed Lushaj u arrestua për armëmbajtjeje pa leje si dhe përfsh

Postuar: 20/10/2018 - 18:11

Akademiku dhe profesori, Artan Fuga, i ftuar në emisionin “Kjo javë”  ka analizu

Postuar: 20/10/2018 - 18:00

Akademiku Artan Fuga, i ftuar në emisionin “Kjo javë” është shprehur pro nismës së

Postuar: 20/10/2018 - 17:47

Një 59-vjeçar është vënë në pranga në Fier, pasi tentoi t’i dërgonte djalit një sasi hashas