BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Aktualitet

Mos i neglizhoni se mund të jenë fatale! Depresioni pranveror, mjekja tregon shenjat dhe si ta kaloni: Shkakton një çrregullim...

Mos i neglizhoni se mund të jenë fatale! Depresioni pranveror, mjekja

Stina e pranverës supozohet të sjellë rigjenerimin dhe lulëzimin e jetës.Ekspertë të shëndetit mendor thonë se krahas depresionit të vjeshtës dhe dimrit ekziston edhe depresioni pranveror.

“Shenjat e depresionit të pranverës janë të tilla, personat fillojnë të vënë re një humbje të interesit dhe kënaqësisë, një rënie të humorit, humbje të interesit për aktivitete, që më parë iu jepnin kënaqësi.

Stina e ngrohtë e pranverës mund të shkaktojë një rritje të nivelit të serotoninës dhe ulje të nivelit të melatoninës, e cila është përgjegjëse për gjumin. Pra shkaktohet një çrregullim I gjumit, me pagjumësi masive, e cila më pas mund të bëhet shkak për nervozizëm e deri në depresion.

Një shkak tjetër i depresionit të pranverës janë alergjitë e stinës e krahas kësaj çrregullim i të ngrënit, që mund të shoqërohet herë me oreks të shtuar dhe herë me ikjen e oreksit. Simptoma të tjera janë mbyllja në vetvete dhe shfaqja e dëshirës për të konsumuar pije alkoolike, kafe, cigare apo lëndë narkotike.

Përkundër depresionit pranveror, ne duhet t’I kushtojmë shumë vëmendje dietës ushqimore, mënyrës së ushqyerjes, sidomos tek fëmijët dhe adoleshentët. Të mos I ndalojmë shëtitjet në ajër të pastër. Tani stina e pranverës e nxit aktivitetin fizik. Të dalësh në ajër të pastër është si të oksigjenosh trurin, që ndikon më pas në mirëqenien e shëndetit mendor e fizik të njeriut”, tha mjekja psikiatre Valentina Asabella.