BREAKING NEWS

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re doktoresha e njohur (Emri)

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x

Aktualitet

“Mos merrni antibiotikë për simptomat e lehta, dëmtoheni”, mjeku Arben Gjata jep këshillat që duhet t’i lexojmë të gjithë: Ja çfarë na pret 3 muajt e ardhshëm

“Mos merrni antibiotikë për simptomat e lehta,

Mjeku Arben Gjata tha se vendi është në një situatë kritike dhe se 3 muajt e ardhshëm do të jetë periudha më sfiduese në historinë e mjekësisë shqiptare

"Duke u rritur numrat, duke i rritur shtrimet në spital, natyrisht rritet edhe numri in vdekjeve. nuk ka lidhur fare kjo me PD apo me PS. Armiku ynë në këto momente është vetëm COVID. Që numrat vazhdojnë të rriten do të thotë që jemi në situatë kritike. Numrat janë më të mëdha sesa ato që dalin në tampone, sepse njerëzit nuk shkojnë për të bërë tamponin. Në momentin që flasim ka ende kapacitete spitalore të paezauruar, ku fillimisht kishim COVID 1 dhe COVID 2, tani është hapur COVID3 që ka edhe 45 shtretër të tjerë dhe më pas kemi COVID 4. Nëse të gjitha këto ezaurohen kemi edhe 5 spitale rajonale që janë në gatishmëri, ndërsa po punohet për krijimin e disa qendrave të tjera që  do të shërbejnë për rehabilitimin e pacientëve me covid, të cilët kanë dalë negativ por që kanë ende nevojë për trajtim dhe rikuperim më pas. Sot pamë spitalin e Kavajës pasi ka mundësitë dhe kushtet që të hap një repart për pacientët që do të trajtohet pas kalimit të COVID. Kemi mjaftueshëm kapacitetet njerëzore dhe ende nuk janë mobilizuar të gjithë, çdo ditë punohet me shpërndarjen e tyre. Në tre muajt e ardhshëm do të jenë muajt më kritik  dhe sfida më e madhe që mjekësia shqiptare do kalojë në historinë e saj", tha Gjata për Report Tv.