BREAKING NEWS

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e shtëpisë (Emri)

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga inertet dhe uji (Video)

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe stuhi e pazakontë shiu (Video)

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në PD, ja vendimi që duhej të merrte kur Berisha u shpall 'non grata'

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në
x
BREAKING NEWS

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e rëndësishme për qytetarët

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga PD-ja

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga
x

Aktualitet

Moti bën kthesën e papritur, ja çfarë pritet të ndodhë ditën e sotme me temperaturat

Moti bën kthesën e papritur, ja çfarë pritet të

Kushtet e qëndrueshme atmosferike do të sjellin në vendin tonë dominim të kthjellimeve dhe kalime të pakta të vranësirave. Pritet që kthjellimet të jenë më të dukshme në orët e para të mëngjesit dhe në ultësirën perëndimore. Ndërsa vranësirat do të theksohen në pjesën e dytë të ditës, ku më të fokusuara do të jenë në zonat Lindore duke krijuar dhe mundësi për momente të shkurtra me reshje të izoluara dëbore në zonat e thella malore.

Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke u luhatur nga -3°C deri në 14°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare në det me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi Lindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Kosova

Pjesa më e madhe e territorit të Kosovës parashikohet të jetë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke sjellë për gjatë gjithë 24 orëshit alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Pritet që kthjellimet më të dukshme të jenë në pjesën e parë të ditës. Ndërsa në orët në vijim vranësirat do të theksohen në vend, ku më të fokusuara do jenë në zonat Veriore duke gjeneruar dhe reshje të pakta dëbore.

Maqedonia e Veriut

Republika e MV gjatë ditës së mërkurë parashikohet të përfshihet nga masat ajrore të qëndrueshme të cilat do të dominojnë kushtet e motit përgjatë gjithë ditës, ku më të dukshme kthjellimet do të jenë në orët e para të ditës. Ndërsa vranësirat do të theksohen gjatë pjesës së dytë të ditës por nuk do të sjellin reshje në MV. Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm duke bërë që ekstremumet ditore të luhaten nga -2°C mëngjesi deri në 12°C mesdita.

Rajoni dhe Evropa

Pjesa më e madhe e Evropës Jugore dhe Britania e Madhe pritet të jenë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që të ketë alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare. Ndërsa në Qendër të kontinentit vranësirat do të jenë më të dukshme duke gjeneruara edhe reshje shiu. Gjithashtu nën ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme do të jenë vendet Nordike dhe lindja e kontinentit, ku vranësirat e shumta do të sjellin reshje në formë dëbore.