BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Aktualitet

Moti i keq pushton Shqipërinë/ Zëri i Amerikës zbardh gjendjen e rënduar në vend

Moti i keq pushton Shqipërinë/ Zëri i Amerikës zbardh

Në Shqipëri, moti i keq ka përkeqësuar situatën në zonën e Shkodrës. Deri në orën 10.00 të ditës së sotme rezulton të jetë përmbytur një sipërfaqe prej 2405 hektarësh, nga të cilat 1000 hektar tokë bujqësore në njësinë Ana e Malit, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan dhe Oblikë.

Në Dajç janë nën ujë 140 hektarë, ndërsa 165 hektarë të përmbytur në Velipojë.

Në njësinë administrative Guri i Zi janë mbuluar nga ujërat 500 hektarë. Po ashtu 600 hektarë tokë bujqësore janë përmbytur dhe në Bërdicë.

Në total sipas të dhënave zyrtare janë 590 banesa dhe mjedise biznesi në të cilat ka prani të ujërave, shumica në Bërdicë dhe Guri i Zi. Për pasojë 32 familje me 139 anëtarë janë evakuuar. Në shumë zona lëvizja bëhet ose me mjete të vogla lundruese ose me automjete të larta si traktorë.

Situatë e vështirë dhe në Lezhë, me mbi 25 banesa të përmbytura dhe qindra hektarë tokë të mbuluara nga uji në Gjadër, Piraj apo Torovicë.

Policia njoftoi sot se gjatë orëve të mëngjesit janë gjetur trupat e dy personave, babë e bir, Pjetër e Jason Rrushaj, 48 dhe 18 vjeç, të cilët u rrëmbyen nga ujërat e një përroi në Shkrel të Malësisë së Madhe ndërsa po udhëtonin me një automjet.