BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Aktualitet

“NATO përgatitet për luftë kibernetike”/ Mediat e huaja ngrenë alarmin: Shqipëria konsideroi përdorimin e nenit 5 pas sulmeve iraniane

“NATO përgatitet për luftë kibernetike”/ Mediat e

Gati 1000 profesionistë kibernetikë nga 40 vende morën pjesë në stërvitjen e fundit të madhe të NATO -s për të kundërshtuar sulmet kibernetike ruse.

Mes krizës në Ukrainë dhe sulmeve ruse nga Moska ndaj infrastrukturës dhe rrjeteve kritike, shqetësimi në aleancën e Atlantikut të Veriut po intensifikohet që vendet anëtare të organizatës të përgatiten për mundësinë e luftës kibernetike dhe të ruajnë infrastrukturën e tyre.

Sipas Politico, e cila publikon një raport të gjerë mbi mundësinë e një lufte kibernetike, rreth 150 zyrtarë të specializuar kibernetikë të NATO-s u mblodhën në Talin, Estoni këtë javë për të diskutuar dhe organizuar përgjigjen e NATO-s ndaj sulmeve të mundshme kibernetike ruse.

Ky skenar nuk është i pamundur pasi Kievi, përveç sulmeve me raketa, lufton çdo ditë për t’u mbrojtur kundër përpjekjeve të vazhdueshme të hakerëve rusë për të thyer infrastrukturën e tij kritike.

“Është e qartë se këto gjëra po ndodhin në të vërtetë ,” tha Kol Bird Hansen, shefi i divizionit kibernetik në Komandën e Transformimit Aleat të NATO-s.

“Bota nuk ka përjetuar kurrë një luftë kibernetike gjithëpërfshirëse në të cilën sulmet kibernetike janë përdorur me të njëjtat rezultate shkatërruese si sulmet fizike, të tilla si ndërprerja e shërbimeve kritike si energjia elektrike dhe uji dhe parandalimi i restaurimit të tyre. Situata në Ukrainë, megjithatë, është në buzë të shkëmbit.”

Në Talin, zyrtarë të sigurisë kibernetike dhe ekspertë teknikë nga Evropa, SHBA dhe Japonia u përpoqën t’i përgjigjen, bazuar në një skenar, sulmeve kibernetike kundër një territori të caktuar.

Skenari parashikonte që më 28 nëntor, hakerët nisën një sulm dixhital në një ishull midis Islandës dhe Norvegjisë në një përpjekje për të vjedhur informacionin dhe për të “shkatërruar” rrjetin elektrik.

NATO nuk dha detaje mbi stërvitjen, e cila u konsiderua e suksesshme, sipas kolonelit të marinës së SHBA, Çarls Eliot, i cili drejtoi stërvitjen.

Lufta në Ukrainë ka ngritur pikëpyetje se si NATO do t’i përgjigjej një sulmi kibernetik në shkallë të gjerë kundër një shteti anëtar që potencialisht mund të thirret në nenin 5.

Për shembull, qeveria e Shqipërisë ka konsideruar të kërkojë përdorimin e nenit 5 këtë vit pas një sulmi të gjerë kibernetik iranian në rrjetet e vendit. Sipas nenit 5, një sulm i mundshëm kundër një shteti anëtar konsiderohet një sulm kundër të gjithë anëtarëve të NATO-s.

Vështirësia e mbajtjes së hakerëve jashtë rrjeteve e bën edhe më të rëndësishme praktikimin se si të përgjigjen pasi të kenë depërtuar në rrjete, thonë zyrtarët.

Ata gjithashtu thanë se kanë përfshirë skenarë dhe mësime të nxjerra nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e Ukrainës këtë vit, duke përfshirë rrjetet e energjisë elektrike.

Stërvitja u mbajt në Cyber ????Range të NATO-s, një ndërtesë e projektuar dhe hapur në vitin 2021 për të shërbyer si një qendër trajnimi për ekspertët e sigurisë kibernetike të NATO-s se si të koordinojnë dhe përgjigjen ndaj sulmeve si ato tani në Ukrainë.

Ndërtesa u ofron profesionistëve kibernetikë një vendndodhje të sigurt me rrjete kompjuterike autonome që mund të simulojnë fatkeqësitë kibernetike.

Ndërtesa ka zona të paklasifikuara dhe të klasifikuara dhe rrallëherë hap dyert për shtypin në përpjekje për të mbajtur bizneset të sigurta. Pjesëmarrësve iu ndalua të sillnin pajisje personale në vend.

Më të lexuarat